Capcom'dan Oyunlarda İslamofobi'ye Cevap Geldi

Capcom'dan Oyunlarda İslamofobi'ye Cevap Geldi

Önce Anadolu Ajansı'nda bir infografik olarak karşımıza çıkan Oyunlarda İslamofobi projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bir internet sitesine dönüştürülmüş ve farklı dillerde yayınlanmıştı. İnternet sitesinde iki farklı oyunu bulunan Capcom, konuya ilişkin küçük bir açıklama yaptı.

Oyunlarda İslamofobi, özellikle medya öğeleri ile İslam karşıtlığı yaratılmaya çalışıldığını söylüyor ve çeşitli video oyunlarındaki İslam karşıtı ögeleri gözler önüne seriyor. Sitede Guitar Hero 3, Devil May Cry 3, Resident Evil, Call of Duty ve Counter-Strike gibi çok bilindik oyunların yanı sıra çeşitli mobil oyunlar da yer alıyor. Her oyun için ayrı bir başlık görebildiğiniz sitede, Devil May Cry 3 başlığına girdiğinizde iki farklı kapıyla ilgili bilgiler görebiliyorsunuz.

Devil May Cry 3: Dante's Awakening'de Temen-ni-gru'nun kapısının Kabe'nin kapısı ile benzerliğinden bahsediliyor. Yine aynı başlık altında, Resident Evil'daki bir başka kapının da Mescid-i Nebevi'nin kapısına benzediği ve oyunda bu kapının üzerine başka semboller yerleştirildiği söyleniyor. 

İnternet sitesinin yayınlanmasının ardından Capcom'a gönderdiğimiz bir elektronik posta ile bunların metaforik bir anlamları olup olmadığını, yani bilerek mi konulduklarını sorduk ve internet sitesinden bahsettik. Capcom'un destek elemanlarının gönderdiği cevap ise şu şekilde oldu:

"Sorudaki kapı, İslam'ın kutsallarını taklit etmek için yapılmış kasti bir girişim değildi. Eğer bu kapı Mekke yada Kabe'deki kapılarla bir benzerlik gösteriyorsa bu tamamen rastlantısaldır. Herhangi bir sıkıntıya ya da soruna ve üzerine alınmaya sebep olduysak özür dileriz." Yani Resident Evil ve Devil May Cry serisini yayımlayan Capcom, olaya bu şekilde yaklaşmış ve bunun tamamen rastlantısal olduğunu söyleyerek, konu hakkında da özür dilemiş. Mevzubahis kapının geçtiği bölümü ise aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Devil May Cry Yapımcılarının Yeni Oyunu Yakında Duyurulacak

YORUMLAR