Çin'de Araçların Tüm Bilgileri Anlık Olarak Hükümet ile Paylaşılıyor

Tesla Araçları Sahiplerini Evcil Bir Hayvan Gibi Takip Edecek

Tesla, BMW, Volkswagen, Ford, General Motors, Nissan ve Mitsubishi gibi devlerin de aralarında bulunduğu 200’den fazla elektrikli otomobil üreticisinin, araçların konumunu, km’sini ve bataryanın şarj durumunu Çin hükümetine anlık olarak roparladıkları ortaya çıktı. Çin'de yer alan elektrikli otomobil üreticilerinden, araçların konumlarının düzenli olarak hükümete rapor edilmesinin talep edildiği belirtildi.

Associated Press’in (AP) haberine göre aralarında Tesla, Volkswagen, BMW, Daimler, Ford, General Motors, Nissan, Mitsubishi gibi ünlü markaların bulunduğu 200'den fazla üretici, Çin’de devlet destekli izleme merkezlerine, pozisyon bilgilerini ve diğer veri noktalarını iletiyor. Üstelik bu verilerin iletildiğinden otomobil sahiplerinin haberi bulunmuyor.

Çinli yetkililer verilerin, kamu güvenliğini iyileştirmek, endüstriyel gelişmeyi ve altyapı planlamasını kolaylaştırmak ve sübvansiyon programlarında sahtekarlığı önlemek için kullanıldığını söylüyor. Büyük çoğunluğunu binek araçların oluşturduğu 222 binden fazla aracın verilerini izleyen merkez ise Çin’in Şangay kentinde bulunuyor. Şangay'da bulunan Elektrikli Araç Kamu Veri Toplama, İzleme ve Araştırma Merkezi, insanların yaşadığı, alışveriş yaptığı, çalıştığı ve ibadet ettikleri yerlerden elde ettiği gerçek zamanlı verileri, harita üzerinden takip edebiliyor. Habere göre, elektrikli araçların anlık olarak konumu, modeli, gittiği mesafe ve pilinin şarj durumu izlenebiliyor.

Volkswagen Group’un Çin CEO'su Jochem Heizmann, Çin'deki gerçek zamanlı araç izleme sistemlerinin elde ettiği verilerin, hükümet gözetimi için kullanılmayacağının garanti edilemediğini ifade ederken, sürücün kimliği ile ilgili kişisel verilerin Volkswagen'in kendi sistemlerinde tutulduğunu vurguladı.

Elektrikli araçların izlenmesi hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!