Çin, Sosyal Kredi Uygulamasını 2020 Yılında Devreye Alacak

Çin sosyal skor

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, sosyal kredi adı verilen uygulamayla birlikte vatandaşlarını sosyal medya ve gerçek hayatta izleyerek oylayacak ve sosyal skor puanlarına göre konumlandırmaya başlayacak. Gerçek bir distopya yaratmanın bir adım ötesinde olan Çin, uygulamayı 2020 yılında hayata geçirecek.

Teknoloji temalı distopik hikayeler anlatan ve izleyen herkesin tüylerini diken diken etmeyi başaran televizyon dizisi Black Mirror, üçüncü sezonunun ilk bölümünde sosyal medyayı ele almıştı. Nosedive adı verilen bölümde, toplumun sosyal medyaya göre şekillendiği bir geleceği anlatan dizi, sosyal medyada yeteri kadar beğeni alamayan insanların dışlandığı bir düzeni resmetmişti.

Nosedive bölümünde anlatılanlara benzer bir uygulamayı Çin’de yaşayanlara dayatmaya hazırlanan Çin Komünist Partisi’nin, vatandaşların puanlandırılacağı sosyal skor sistemini 2020'de kullanıma sunmaya hazırlandığı söylendi. Geçtiğimiz aylarda gönüllük esasıyla uygulamaya geçen sistemin mobil cihazlara yüklenecek bir uygulamayla çalışacağı ve kullanıcılarını hem sosyal medya hem de gerçek hayatta mercek altına alacağı ifade edildi.

Çin sosyal kredi

Kötü kredisi olanlar restoranlara giremeyecek

Uygulamayı kullananların A,B,C ve D olmak üzere dört farklı kademede yer alacakları belirtildi. A kategorisinde yer almak için 1.050 puan toplanması gerekeceği ve bu puanı toplayanların dürüst ve örnek vatandaşlar olarak adlandırılacakları vurgulandı. 599 puandan daha düşük alanların ise D kategorisinde kendilerine yer bulacakları ve güvenilmez olarak işaretlenecekleri aktarılanlar arasında kendine yer buldu.

Sanal dünyada yalan söylemek, uygunsuz açıklama ve fotoğraf paylaşımı gibi hareketler vatandaşların 50 puan kaybetmesine nenden olacak. Söz konusu sistemde notu yüksek olan ayrıcalıklı hizmet alırken kötü nota sahip olanların hayatlarında kısıtlamalar olacak. Sosyal skor vatandaşların hem sanal hem fiziki dünyada attığı her adım takip edilecek, yüksek not alanlar ayrıcalıklı olacak. Notu kötü olanlar kredi alamayacak, restoranlara ve otellere kabul edilmeyecek.