Çin Uzaya Yapay Ay Göndermeye Hazırlanıyor

Çin yapay ay

Chengdu Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Mikroelektronik Sistem Araştırma Enstitüsünün yöneticilerinden Wu Chufeng, yaptığı açıklamayla son yılların en ilginç uzay geliştirmelerinden bir tanesini duyurdu. Chufeng, yaptıkları çalışmalar neticesinde 2020 yılında uzaya yapay Ay göndererek, sokak lambalarının kullanımını bitireceklerini söyledi.

Uzaya fırlatılacak olan uydu benzeri cihazın Ay’a benzer bir işlev üstleneceği, Güneş’ten gelen ışıkları yansıtmak suretiyle toplamda 80 kilometrekarelik bir alanı aydınlatacağını aktaran Chufeng, ışıklandırılacak alanın istenilen gibi ayarlanabileceğini belirtti. Gerçek Ay’dan sekiz kat daha kuvvetli olması planlanan yeni cihazın, sokak lambalarının yerini alabilecek kadar güçlü olacağı dile getirildi.

Çin’in Güney Doğusunda yer alan Çengdu kentine yönelik geliştirilen projenin, ismi belirsiz bir Fransız sanatçı tarafından geliştirildiği, sanatçının Dünya’nın çevresine aynalar göndermek yoluyla geceyi bitirme fikrinden hareket edildiği ifade edildi.

Çin yapay ay projesi

İnsanlar tedirgin

Bölge halkıyla röportaj yapan People’s Daily Online isimli Çin merkezli gazete, vatandaşların yapay Ay’ın bölgeyi aydınlatacak olmasının çeşitli sorunları beraberinde getirebileceğini söylediklerini aktardı. Sürekli aydınlanmanın insanların ve hayvanların günlük düzenlerini bozabileceği, bu sebeple ortaya çeşitli biyolojik problemlerin çıkabileceği vurgulandı.

Harbin Institute of Technology'de Optik Enstitüsü, Havacılık Yüksekokulu Müdürü Kang Weimin, cihazdan gelecek ışığın, Ay ışığından farksız olmayacağı, bu sebeple gecenin normal akışında devam edeceğini iddia etti.

YORUMLAR