Çin, Yüksek Çözünürlüklü Görüntü Alabilen Uydusunu Uzaya Fırlattı

Çin, yüksek çözünürlüklü uydusunu fırlattı

ABD ve Rusya ile girdiği uzay yarışında oldukça iddialı hamleler yapan Çin, yüksek çözünürlü görüntü alma teknolojisine sahip olan Gaofın-5 uydusunu başarılı bir şekilde yörüngeye fırlattı.

Uzay sanayinin yenilikçi ekonominin lokomotiflerinden biri olan ve  son 15 yılda teknolojik gelişim bakımından birçok ülkeyi geride bırakan Çin, her yıl uzay araştırmalarına milyarlarca dolar yatırım yapıyor.

Ülkenin ilk uzay istasyonunu 2022'de faaliyete geçirmek isteyen Çin, önemli bir başarının daha altına imza attı. Şinhua ajansının aktardığına göre, China Aerospace Science and Technology Corp.  tarafından tasarlanan Gaofın-5 uydusu, Sıçuan eyaletindeki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi'nden başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı.

Yüksek çözünürlüklü görüntü alma teknolojisi ve gelişmiş izleme ekipmanları sayesinde, hava kirliliği ve sera gaz salınımı ile ilgili çok önemli bilgiler verecek olan uydu, ülkenin gözlem, keşif, doğal afet önleme çalışmalarına yönelik güvenilir veriler de sağlayacak.

Ayrıca, yer altındaki su gibi çeşitli madenleri de tespit edebilme yeteneğine sahip olan Gaofın-5 uydusu, Çin'in yüksek çözünürlüklü uydu verisi alanında dışa bağımlılığını azaltacak. 

Geçtiğimiz aylarda Pekin'de düzenlenen Çin Ulusal Halk Kongresi yıllık toplantıları kapsamında açıklamalarda bulunan yetkililer, 2020'li yıllarda Mars'a bir keşif aracı göndermeyi planladıklarını, ancak en önemli hedeflerinin ise 2040 yılına kadar nükleer yakıtlı bir uzay mekiği geliştirmek olduğunu belirtmişti. Söz konusu mekiğin uzay seyahatlerinde başka bir kapı açması bekleniyor.