Çin’de Bir Kadın Kendi İsteğiyle Donduruldu!

Çin’de Bir Kadın Kendi İsteğiyle Donduruldu!

Bilim kurgu filmleri tek tek gerçek oluyor. Çin tarafından gerçekleştirilen Cryonics yöntemiyle bir kadın kriyojenik olarak donduruldu. 49 yaşındayken akciğer kanserinden vefat eden Zhan Wenlian, kriyojenik işlem için gönüllü olmuştu. 

Cryonics, bir gün canlandırılmak umuduyla son zamanlarda ölen kişilerin cesetlerinin (hatta son zamanlarda ölenlerin beyinlerinin) derin dondurulması uygulamasıdır. Ancak bilim dondurma işlemini gerçekleştirse de bu kişilerin tekrar hayata nasıl döndürüleceği konusu henüz çözülebilmiş değil.

Uygulama Jinan’da bulunan Yinfeng Biyolojik Araştırmalar Bölümünde yapıldı. Dondurma işlemi için gönüllü olan Wenlian’ın vücudu, 2 bin litre likit azot içerisinde yüz üstü duracak bir biçimde yerleştirildi.

Canlı dondurma işlemi, zamanlamayla ilgilidir. Ölen kişilerin bedenleri, kalp atışlarının durmasından hemen sonra kriyojenik olarak dondurulmaktadır. Dondurulma teriminden kasıt, aslında bu kişilere hızlı bir soğutma işlemi gerçekleştirilmesidir. Aynı zamanda gliserol ve propandiol gibi koruyucu kimyasallar ile vücudun çürümesini engelleyen, düşük ısıda olabilecek zararları engellemek amaçlı, uzun süre dayanan bir hal yaratılır.

Ciddi bir bilimsel araştırma ve inceleme konusu olmasının yanı sıra bu uygulama bir efsane bilgi ve efsanenin birleştirilmiş halidir. Çin’de yapılan bu ilk uygulama kriyojenik alanda araştırmalar gerçekleştiren herkes için büyük bir adım olması açısından bir gün ileri gidilebileceğine dair büyük bir umut taşıyor.

Dondurulan İlk İnsan 50 Yıldır Uyanmayı Bekliyor

Dünyanın, bedeni cryo tüpü içerisinde bekletilen ilk insanı olan Dr. James Bedford, 1977 yılından bu yana ‘istifini bozmadan’ teknolojinin hayata geri dönmesini sağlayacak kadar ilerlemesini beklemeye devam ediyor.

Emekli Berkeley Üniversitesi akademisyeni Dr. James Hiram Bedford, akciğerlerine de metastaz yapan böbrek kanserinin tedaviye cevap vermemesinin ardından kendisini ‘dondurma’ kararı aldığında 73 yaşındaydı.

İnsan Dondurma Yöntemi 50 Yıl Önce Bugün Gerçekleştirildi, Kaçı Türk'tü?

İnsan Hücreleri Bilgisayarlar Gibi Programlanabilecek

İnsan Vücudundaki Atomların Yarısı Dünya Dışından!

YORUMLAR