Çin'de Düzenlenen Robot Yarışmasına Antalya Robot Takımı Damga Vurdu

Çin'de Düzenlenen Robot Yarışmasına Antalya Robot Takımı Damga Vurdu

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması “Robot Challenge 2017”ye katılan Antalya Robot Takımı, “zihin gücüyle giden tekerlekli araç” projesiyle kendi kategorisinde dünya şampiyonu oldu.

Antalyalı öğrencilerden oluşan Antalya Robot Takımı’nın ana sponsoru olan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından yapılan açıklamada; 2017 yılının İnovasyon Yılı ilan edildiği ve bu gibi başarıların gurur verici olduğu belirtildi. İnovasyon alanında bu gibi faaliyetlere daha çok önem verileceğini belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, yarışmaya katılan gençlere verdikleri desteğin ve güvenin boşa çıkmamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yarışmaya 50 ülkeden 2000 kadar proje katılırken, “Free Style” kategorisinde yarışan zihin gücüyle giden tekerlekli araç projesi, kendi kategorisindeki 96 projenin arasından birinci oldu. Buket Naz Zeren, Eren Ekrem Kallıkçı ve Efe İnan’dan oluşan Antalya Robot Takımı’nın dünya şampiyonu projesinin özellikle omurilik felçlilerin ve diğer engellilerin hayatlarını kolaylaştıracağı konuşuluyor.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada ATSO Başkanı Çetin, "Genç mucitlerin yakaladığı başarının çocuklar, gençler ve eğitim kurumları için bir motivasyon unsuru olmasını dilediğini de kaydeden Başkan Davut Çetin, "Gelişen teknoloji ile dünya artık farklı bir yere gidiyor. Gençlerini, çocuklarını geleceğe, yeni teknolojilere en iyi şekilde hazırlayan, yaratıcılığı destekleyen ülkeler bu yolda başarılı olacaklar. Bizim, ülke olarak bu değişimi kaçırma lüksümüz bulunmuyor. Ülkemizin geleceği için yeni nesillere yatırım yapmalıyız." şeklinde konuştu.

Bir Yarışta İnsana Kaybeden Sportif Robotun İntikamı Acı Oldu

Endoskopik Cerrahi Robotlarla Kolaylaşacak!

YORUMLAR