Çin’in Yasak Kararı, Bitcoin’e Büyük Bir Darbe İndirebilir

Çin’in Yasak Kararı, Bitcoin’e Büyük Bir Darbe İndirebilir

Çin, geçtiğimiz haftalarda kripto paraların ticaretini yasaklamıştı. Şimdi de bitcoin borsalarını kapatma kararı alan Çin, sanal para birimlerine bir darbe daha vurmaya hazırlanıyor. Ülkedeki yasak gereği bitcoin üzerinden yapılacak alışverişler geçersiz sayılacak.

Çin’in sert düzenlemeleri karşısında sert bir düşüş yaşayan sanal paralar, gelen yeni haberle bir şok daha yaşayabilir. Çin Merkez Bankası’nın kripto paraları yasadışı bulan kararı, bitcoin ve ethereum gibi önde gelen para birimlerini kapsamıyordu. Fakat Çin aldığı yeni kararla, ülkedeki bitcoin alışverişlerini de yasaklamaya hazırlanıyor.

Yeni yasağın ne zaman uygulanacağı netlik kazanmadı. Bazı haberler, kapatma kararının hemen uygulamaya koyulacağını söylerken, bazı haberler ise bu sürecin birkaç ay daha süreceğini gösteriyor. Ancak şu bir gerçek ki, yasak uygulandığı takdirde bitcoin piyasası gözle görülür biçimde etkilenecektir.

Çin’in kripto paralara getirdiği sert düzenlemelerin altında, ekonomik kontrolü kaybetme endişesi yatıyor. Bu korkunun Çin hükümetine göre haklı sebepleri olabilir. Zira, insanlar geleneksel paraların değerinin düşeceğine inanarak, sanal paralara yüklü miktarda yatırım yapmaya başladılar. Yuan’ın değerini korumak isteyen Çin, kontrol edemediği sanal para piyasası nedeniyle oldukça gergin.

Bitcoin ve ethereum gibi kripto paraların üzerinden banka sistemlerini atlayarak para ticareti yapmak nispeten daha kolay. Ve bu da Çin gibi sert kurallarla yönetilen bir devleti tedirgin ediyor. Çin borsaları kapatırsa, kripto paralar şiddetli bir darbe alabilir. Şu sıralar kırılgan bir yapıya sahip olan ethereum ve bitcoin, alınan bu karara nasıl bir tepki verecek kestirmek güç.

Raporlar, bitcoin pazar payının Çin borsasının yüzde 45’ine denk geldiğini gösteriyor. Bu yasak Çin’in ekonomiyi belli oranda kontrol etmesine fayda sağlayacaktır, fakat el altında da olsa bitcoin ticaretinin devam edeceği tahmin ediliyor.

Türkiye'de Bitcoin Nereden ve Nasıl Alınır? Güvenli mi?

Çin'den Gelen Yasak Sonrası Bitcoin ve Ethereum'da Sert Düşüş Yaşandı

Rusya, Sanal Para Madenciliğini Yasakladı!

YORUMLAR