Çipli Kimlik Kartı Başvuruları Ocak Ayında Tüm Türkiye'de Başlıyor

Çipli Kimlik Kartı Başvuruları Ocak Ayında Tüm Türkiye'de Başlıyor

Çipli kimlik kartlarının başvuruları önümüzdeki ocak ayından itibaren tüm illerde başlıyor. Vatandaşların işlerini her alanda kolaylaştırcak yeni kartların 3 yıl içerisinde herkese dağıtılması hedefleniyor.

Uluslararası standartlara uygun çipli kimlik kartlarıyla farklı belgeleri ve kartları taşıma zorunluluğu olmadan tüm işler yapılabilecek ve "tek şifre" dönemine geçilecek. Kimlik uygulamasıyla birlikte sahtecilikten ve dolandırıcılıktan kaynaklanan mağduriyetler önlenecek. Ayrıca yeni kimlik kartları pasaport yerine de geçecek ve vize muafiyeti olan ülkelerde seyehat kartı olarak kullanılabilecek. Yolsuzluk, usulsüzlük ve kayıplar en az inerek daha güvenli bir ortam oluşturulmaya çalışılacak. 

Yeni kartların ilk başvuruları geçtiğimiz mart ayında Kırıkkale'de başladı ve daha sonra diğer pilot illerde devam etti. Pilot illerden olan Adıyaman, Aksaray, Uşak, Burdur ve Yalova'da ise bu ay sonu itibariyle yeni kartların dağıtımı yapılacak. Yeni yılın girmesiyle birlikte de tüm illerde çipli kimlik kartı başvuruları alınacak ve en kısa sürede tüm vatandaşlara kimlik kartları dağıtılacak. Elektronik ortamda güvenli kimlik doğrulama amacıyla kişilerin biyometrik unsurlarını da içerecek şekilde tasarlanan kartlar kolay ve güvenli olarak tanımlanıyor. 

Yeni Çipli Kimlik Kartları 10 İlde Daha Dağıtılmaya Başlanıyor

Yeni Çipli Kimlikler Nasıl Alınacak Kaç Para Ödenecek?

YORUMLAR