Coinbase, WikiLeaks’in Kripto Para Hesaplarını Kapattı

Coinbase WikiLeaks

Hükümetlerin, şirketlerin ve çeşitli organizasyonların gizli belgelerini yayınlayan İsveç merkezli WikiLeaks, kar amacı gütmeyen anonim bir şirket olarak biliniyor. WikiLeaks’in ticari kolu olarak bilinen WikiLeaks Shop, Twitter’dan yaptığı açıklamayla kripto para hesaplarının Coinbase tarafından bloke edildiğini duyurdu.

Özellikle ABD’nin gizli bilgilerini ve kirli çamaşırlarını ortaya çıkardığı için en çok da bu ülkeyle başı dertte olan WikiLeaks, Coinbase’in bu kararı sonrasında büyük bir darbe yemiş oldu. Çünkü WikiLeaks, şirketin tüm harcamalarını Bitcoin gibi kripto para birimleriyle yapılan bağışlar sayesinde gerçekleştiriyordu. WikiLeaks’in bu yöntemi kullanmasının en büyük avantajı da, bu sayede şirkete kimin bağış yaptığının ABD gibi ülkeler tarafından tespit edilememesiydi.

Ancak Coinbase, WikiLeaks’ın kripto para hesaplarını bloke ederek, şirketin kripto para bağışlarını gerçek paraya çevirip harcamalarını gerçekleştirdiği en temel kaynağını engellemiş oldu. Coinbase konu hakkında açıklama yapmazken, bloke nedeni olarak “Hizmet şartlarını ihlal etmek.” olarak gösterdi. Bunun üzerine Wikileaks Shop, hizmete erişimin engellendiğini bildiren e-posta'yı resmi Twitter hesabından paylaştı ve bu karara tepki olarak Coinbase’e karşı küresel blokaj çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz sonbaharda WikiLeaks, ABD’nin kendilerine yaptığı finansal ambargo nedeniyle Bitcoin’e yönelmişti. WikiLeaks kurucusu Julian Assange da ABD’nin bu ambargosu için teşekkür etmişti. Çünkü bu ambargo sayesinde Bitcoin’e yönelen WikiLeaks oldukça büyük bir kar sağlamıştı.

YORUMLAR