Corona Virüsü, Mars Görevinde Kullanılabilir Mi?

Bilim insanları, Mars topraklarında zararlı bir bakteri olması halinde, bunu Corona virüsü salgınından yola çıkarak bilmeyi amaçlıyor.

Kısa bir süre önce ortaya çıkan ve Çin’den hızla yayılan Corona Virüsü, 30’dan fazla ülkeye bulaştı ve 80 binden fazla insanı etkiledi. Gezegenimiz, bu salgına hazırlıksız yakalandı. Bazı araştırmacılar, Mars’tan numunelerin önlemler altında getirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

NASA, bu yıl içinde Mars 2020 uzay aracını Kızıl Gezegen’e göndermek istiyor. Bu sayede Mars topraklarından alınacak örneklerin Dünya’ya getirilmesi amaçlanıyor. Fakat toprağın yapısı ve neyin bulunduğu henüz bilinmiyor. Mars toprağı, eğer zararlı bakteri içeriyorsa Dünya’daki insanlara zarar verme ihtimali çok yüksek.

Corona virüsü Mars etkisini ortaya çıkardı

Bilim insanları, Mars topraklarında zararlı bir bakteri olması halinde, bunu Corona virüsü salgınından yola çıkarak bilmeyi amaçlıyor. Kıdemli bilim insanlarından John Rummel, “Mevcut duruma Corona virüsü ile eşlik eden endişe iklimini göz önüne almanın öğretici olabileceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Bilim insanları, Dünyada aktif olan bakterilerin Mars'ı kirletmesinin daha büyük ihtimal olduğunu söylüyor. İlerleyen yıllardaki Marslılar sorunu merkezi ne olacak gibi görünüyor. NASA’nın görevlisi Catharine Conley, "Tarihteki bulaşıcı hastalık salgınlarında olduğu gibi, şu anda yayılan Corona virüsü, insanların temas ettikleri ortamlarla etkileşimin sonuçlarını anlamanın neden daha önemli olduğunun başka bir örneğidir” ifadeleri ile durumu açıkladı.

Ayrıca, “Mars yaşamı olursa ve Dünya’ya getirilirse, yakın zamanda Grönland’da buzu ısıttığı ortaya çıkan algler gibi, çevreye zarar vermesi olasıdır" ifadelerine de yer verdi. Uzay kuruluşu, 2030’lu yıllarda insanları Mars’a götürmeyi istiyor. Bu kapsamda hazırlıklar devam ediyor. California Goldstone'da inşa ettikleri 34 metre genişliğindeki bir çanak programın başlangıcı oldu. Muhtemelen ilerleyen zamanlarda, Mars ve dünya bakterilerinin etkileri konusunda daha fazla sonuç ortaya çıkacak.

YORUMLAR