DAF İlk Tam Elektrikli Tırını Teslim Etti

DAF İlk Elektrikli Tırını Teslim Etti

Hollandalı tır üreticisi DAF, ürettikleri ilk tamamen elektrikli tırı test programındaki müşterisine teslim etti.

Tır üreticileri 2018 yılında otomobil üreticilerinde olduğu gibi, elektrikli tırlarını piyasaya sürme yarışı içerisindeydiler. Pek çok tır ve kamyon üreticisi, ulaştırma sektörüne yeni bir soluk getirecek olan; tamamen elektrikle çalışan tırlarını ve kamyonlarını 2018 yılında tanıttılar.

Bu yılın başlarında DAF firması, CF model elektrikli tırı üreteceklerini duyurmuştu. Tırın elektrik motorunu üretmesi için VDL Groep isimli firma ile anlaşıldı. Üretilen CF model tırın bataryası 170 kWh ve elektrik motoru ise 210 kW gücünde. Bu değerlerin ne anlama geldiğini bilmiyor olabilirsiniz. Şöyle bir bilgi verelim; sıradan bir elektrikli otomobil olan Renault Zoe; 41 kWh bataryaya ve 300 KM menzile sahip.

DAF CF, bu kadar büyük bir araç için ufak bataryaya sahip olmasına rağmen 40 tona kadar yüklü halde 100 KM menzil gidebiliyor. Hızlı şarj özelliği ile birlikte 1,5 saatte tırın tamamen şarj edilebildiği söyleniyor.

Elektrikli tırı teslim alan firma ise Hollanda'da yaygın olan Jumbo isimli bir alışveriş marketi zinciri. Jumbo'nun direktörü Frits van Eerd yaptığı açıklamada; şirketin araç filosundan kaynaklanan karbon emisyonunu azaltabilmek için içten yanmalı motora sahip araçlarını elektrikli araçlar ile değiştirmeye çalıştıklarını belirtti:

"2020 yılına kadar filomuzda bulunan araçların %45'ini elektrikli araçlar ile değiştirmeye çalışıyoruz. Bu sayede 2020 yılına ulaştığımızda, Jumbo araç filosundan kaynaklanan karbon salınımını 2008'e kıyasla %50 oranında düşecektir."