DDoS Saldırısı Yapan Oyuncuya 1 Yıl Hapis Cezası

World of Warcraft hapis cezası

2010 yılında World of Warcraft’ın Avrupa sunucularına gerçekleştirilen DDoS saldırısının faili hakkında verilen ceza bugün açıklandı.

38 yaşındaki Romanya uyruklu Amerikalıya, DDoS saldırısı düzenleme suçu sebebiyle verilen hapis cezasını federal mahkeme onayladı.

World of Warcraft hack

2010 yılında World of Warcraft’ın Avrupa sunucularına büyük bir DDoS saldırısı düzenlenmiş ve sunucular bir süre kapanmıştı. Yaşananların ardından saldırının failleri araştırmaya başlayan Amerika Birleşik Devletleri kurumları, 2011 yılında Romanya vatandaşı Calin Mateias hakkında DDoS saldırısı düzenleme suçundan dava açmışlardı. ABD Adalet Bakanlığı, Mateias’ın Şubat – Eylül 2010 arasında bir dizi saldırı düzenlediğini, saldırılar sonucunda, World of Warcraft sunucularının bir süre kapalı kaldığını, birçok oyuncunun hesabının yağmalandığını ve bilgilerinin çalındığını, saldırı sırasında sunucuların kapanması sebebiyle Blizzard’ın maddi zarara uğradığını söylemişti. 2011 yılında açılan ve günümüze kadar uzayan davada bugün itibarıyla nihayete ulaştı.

Yapılan görüşmelerin ardından mahkeme heyeti Calin Mateias’ın bir yıl hapis cezasıyla cezalandırması kararı alırken, hapis cezasıyla birlikte hükümlünün Blizzard Entertainment’a 29,987 USD ödemesi gerektiğini söyleyerek, davaya son noktayı koydu.