Dell Artık Halka Açık Bir Şirket Değil

Dell Artık Halka Açık Bir Şirket Değil

Son zamanlarda Dell’in kurucusu Michael Dell’in şirketi halka açık durumundan yeniden özel bir şirket haline getirmek istediğine dair haberler teknoloji ve ekonomi dünyasında yer alıyordu. Özellikle hissedarların şirket yönetimi ve şirketten beklentilerine dair tüm etkilerin ortadan kaldırılması ve özerkliği sağlamak için istenen bu durumun gerçekleştiği Dell’in resmi açıklamasında yer aldı ve satın alma işleminin 25 milyar dolara gerçekleştirildiği açıklandı.

Özellikle son yıllarda Dell ürünlerinde meydana gelen gerilemenin ve tüketici kaybının önüne geçebilmek için şirketin NASDAQ’dan çekilmesine karar verilmiş durumda ve kurucu Michael Dell daha küçük bir takımla şirketin daha iyi yönetileceğine inanıyor.

Satın alma işlemi Michael Dell’in kişisel varlıklarıyla karşılanmanın yanında finansal danışmanlık ve yatırım gerçekleştiren Silver Lake şirketi tarafından da karşılandı ve işlem için Microsoft’un 2 milyar dolarlık borç desteği de sağlandı.

Hissedarlara ise şirketin en son NASDAQ kapanış değerinin yüzde 25 üzerinde olan hisse başı 13.65 dolar ücret ödenecek. Böylece halka açık olarak bulunan bütün hisseler yeniden şirketin kurucusu Michael Dell’e ve Silver Lakes yatırım şirketine dönmüş olacak.

HTC karının yüzde 90'ını kaybetti

YORUMLAR