Devrim Niteliğinde Yenilik E-Vize

Devrim Niteliğinde Yenilik E-Vize

İçişleri, Maliye ve Dışişleri bakanlıkları tarafından geliştirilen yepyeni uygulama sayesinde ülkemize giriş yapmak isteyen turistler, konsolosluklara başvuru yapmaya gerek duymadan internet üzerinden sadece bir kaç dakika içerisinde vize alabilecek.

Geçtiğimiz hafta uygulamaya konulan elektronik vize (e-vize veya e-visa) sayesinde 94 ülkenin vatandaşları Evisa web sitesini ziyaret ederek Türkiye vizesi için kolayca başvuruda bulunabilecekler. Sistem tarafından güvenlik için kontrol edilerek onaylanan kişiler, harcını ödedikten sonra vizesini alabiliyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konuyla ilgili "Bu devrim mahiyetinde bir uygulamadır. Şu anda bu uygulamayı bu çapta yapan herhangi bir ülke yok." sözlerine yer verdi.

Ayrıca Avrupa Birliği'ne atıfta bulunmayı ihmal etmeyen Davutoğlu "Türkiye nasıl kendisine güveniyorsa siz de kendinize güvenin. Artık bizim vatandaşlarımıza uyguladığınız vize uygulamasını kaldırın. Türkiye sizden fersah fersah ileride çağdaş uygulamalara imza atıyor. Kendinize güvenemezseniz bir müddet sonra çağın gerisinde kalırsınız. Derhal vizeleri kaldırın" sözleriyle Türkiye'nin böyle bir uygulamayla diğer devletlere güvendiği gibi onların da Türkiye'ye güvenmelerinin zamanı geldiğini anlatmaya çalıştı.

17 Nisan tarihinde başlatılan elektronik vize uygulamasıyla her yıl toplam 7.5 milyon yabancıya elektronik ortamda vize verilmesi planlanıyor. Ortalam 2-3 dakika arasında süren vize alma işlemiyle bir hafta içerisinde yaklaşık 2000 adet kullanıcıya e-vize verildi.

Sadece turistik ve ticari amaçlı seyahatler için geçerli olacak olan e-vize uygulamasından ülkemizi iş ve eğitim amaçlı ziyaret etmek isteyenler yararlanamayacak.

Apple'ın Büyüme Hızı Düşüşte

YORUMLAR