Dikkat! Çalışma Saatleri Büyük Şehirlerde Değişiyor

Dikkat! Çalışma Saatleri Büyük Şehirlerde Değişiyor

Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanan trafik sorunu günlük rutin çalışma saatlerimizin değişmesine sebep olacak. Şirketler bundan böyle 09:00 ve 18:00 arasında mesai yapmayacak. Çalışma saatleri 3 farklı mesai dilimine uyarlanacak, bu saatler 07.30-16.30, 8.30–17.30 ve 07.45–16.45 olarak değişecek.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, bu yöntem ile şirketler hem verimliliği artıracak hem de Şirketler böylece çalışanlarının trafikte zaman kaybetmesini önleyerek, motivasyonlarının kaybolmasını engelleyecek.

Bu kararın en önemli ve birincil nedeni sabah ve akşamları yaşanan yoğun trafik. İstanbul'da yaşayan ve çalışan bir çalışan, günün üç saatini yolda işine ya da dönerken evine varabilmek için trafikte geçiriyor. Esnek çalışma saatleri programına sıcak bakan şirketler çalışanlarının bu kadar zamanını trafikte geçirerek evlerine vardıklarında kendilerine zaman ayıramamalarını bir dezavantaj olarak görüyorlar. Uygulama, çalışanların iş-yaşam dengesini sağlamalarına yardımcı olabilmek, yoğun trafik saatleri ve kişisel ihtiyaçlara göre esneklik sağlayabilmek adına getirilecek.

Hürriyet gazetesinin haberinde Cocacola, Eczacıbaşı şirketler grubu, Defacto, Pegasus hava yolları, Sabancı grubunun bazı birimleri, Pfizer ilaç fabrikası gibi şirketlerin bu sistemi uygulayacakları da belirtilmiş. Bunun yanı sıra Turkcell, Vodafone gibi teknoloji şirketleri de bu sistemi uygulayacaklar. İstanbul'da bir çok teknoloji şirketi, çalışanların isteğine bağlı olarak mesai saatlerini esnek tutabiliyor,  07.00-16.00, 08.00-17.00 ya da ya da standart 09.00-18.00 mesaileri arasında çalışmaya izin verebiliyorlar.

Huawei'nin Yükselişinde Çalışanların Fedakarlıkları Dikkatlerden Kaçmadı

Bilim Adamlarına Göre Haftada En Fazla 4 Gün Çalışmalıyız

Yaz Saati Uygulamasının Faturası Rekor Kırdı

YORUMLAR