Disney’den Akrobatik “Stickman” Robotu

Disney Stickman Robotu

Robotlar gün geçtikçe insanlar gibi birer akrobat haline dönüşüyor ve esneklik gerektiren zorlu hareketleri gayet başarılı bir şekilde yapabiliyorlar. Bunun yeni bir örneğini Disney’in yaptığı insan ölçekli akrobatik “Stickman” robotunda görüyoruz.

Tıpkı bazı insan icatlarının doğanın örnek alınarak yapılması gibi, robotlar da insanları örnek alarak zamanla insanların bazı yeteneklerine sahip olabilir. Disney’in araştırma bölümü "Disney Research" de bu düşünceyle hareket ederek havada akrobatik hareketler yapabilen “Stickman” isimli robotu geliştirmiş.

Bir ipe tutunarak belli bir yükseklikten atlayışını gerçekleştiren robot, belli bir noktada ipi bırakıyor ve sahip olduğu momentum ile havada ters takla (ters parende) hareketini gerçekleştirerek yere güvenli bir şekilde iniş yapıyor. Hareket algılama sensörleri, lazer mesafe ölçüm sistemleri ve bilgisayar görüşü “Stickman”ın bu hareketleri başarılı bir şekilde yapabilmesini sağlıyor.

;

Geliştirilen bu teknolojiler, robotlara daha fazla hareket kabiliyeti sağlanması açısından oldukça önemli. Bu sayede robotlar, zorlu engelleri aşabilecek ve karmaşık hareketler gerektiren görevlerde de insanlara yardımcı olabilecek.

Benzer teknolojiler geliştiren firmalardan biri olan  “Boston Dynamics”in insansı robotu da geçen yıl ters takla hareketini başarıyla yapmıştı. Bu taklayı gösteren videoyu da şuradan izleyebilirsiniz.