DJI’ın Kurucusu Frank Wang, Asya’nın En Genç Milyarderi Oldu

DJI’ın Kurucusu Frank Wang, Asya’nın En Genç Milyarderi Oldu

Dünyada gerek hobi gerekse güvenlik amaçlı drone kullanımı her geçen gün artmaya başladı. İnsansız hava araçlarının geldiği noktayı yıllar önceden gören Frank Wang Tao bu sefer servetiyle gündemde. Dünyanın en büyük drone üreticisi DJI’ın kurucusu Frank Wang Tao, bugün Asya’nın en genç milyarderi ünvanına sahip oldu.

Dünyanın ilk drone milyarderi Frank Wang, 11 yıl önce Hong Hong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki yurt odasından DJI’ı kurmuştu. Çin merkezli şirketin bugünkü değeri 10 milyar doları buluyor.

Wang, Forbes’in açıkladığı ‘En Zenginler’ listesinde 3.2 milyar dolarlık servetiyle 76. sırada yer alıyor. 36 yaşındaki Frank Wang Tao, bu servetiyle Asya’nın en genç milyarderi ünvanına sahip oluyor.

DJI, diğer drone üreticilerinin aksine Profesyonel filmlerin çekimlerinde ve çeşitli araştırmaların yapılmasında kullanılan bir drone markası. Diğer ‘oyuncak’ kategorisindeki 500 dolarlık droneların yanında DJI droneları, 1.000 dolarlık etiket fiyatına sahip.

Asya’nın zenginleri listesinde zirvede oturan kişi ise 37.4 milyar dolarlık servetiyle Alibaba’nın sahibi Jack Ma. Ma ayrıca, Forbes’in yayınladığı dünyanın en zenginleri listesinde de 7. sırada yer alıyor.

Frank Wang Tao Hayat Hikayesi

Frank Wang, 1980 yılında Çin’in en küçük eyaleti olan ama Çin ekonomisine en büyük katkılardan birini veren Zhejiang eyaletinin başkenti olan Hangzhou’da doğdu.

Küçük yaşlardan başlayarak devamlı olarak uçan cisimlere meraklı olan ve boş zamanlarını uçaklarla ilgili kitaplar okuyarak geçiren Frank, hep kamera ile uçabilecek ve kendisini takip edebilecek bir uçağın hayalini kurar. Şangay’de East China Normal Univercity’de psikoloji okuduğu sıralarda zamanının çoğunu oyuncak model helikopterler yapmak için harcar.

Uçan cisimlerle ilgili kariyer yapmaya kararlıdır; ama akademik geçmişi kendisini MIT veya Stanford gibi üniversitelere gitmesi için yeterli olmaz ve başvuruları reddedilir. Bunun üzerine 2003’te okuduğu üniversiteden ayrılıp Hong Kong University of Science & Technology’de eğitimini sürdürmeye devam eder.

Frank, üniversiteden hocası olan Prof. Li exiang’ın da katkılarıyla Everest Dağı’nın neredeyse zirvesine kadar uçabilmiş olan ilk insansız minyatür helikopteri geliştirir. İşte bu başarı bugün, DJI Technology’nin milyar dolarlık bir şirket olmasını sağladı.

Günümüzde Dünya’nın en büyük drone üreticisi konumunda olan DJI Technology, drone piyasasının %70’ini elinde bulunduruyor. 4000 adet çalışanı olan DJI’ın ürünlerini Dünya’nın dört bir yanında görmek mümkün.

Drone Gürültüsüne Son! İşte Karşınızda Pervanesiz Drone

Drone Teknolojisi ÖTV ile Karşı Karşıya

Drone Kelimesine Türkçe Karşılık Aranıyor

YORUMLAR