DNA Moleküllerini Sabit Disk Gibi Kullandılar

DNA Moleküllerini Sabit Disk Gibi Kullandılar

Çılgın bilim insanları inanılmaz bir projeye daha imzalarını attılar. Bu sefer DNA üzerinde çalışmalar yapan Washington Üniversitesi bilim insanları DNA'ya veri yükleyip, onu tekrar okumayı başardılar.

Bilim insanlarının biyolojik moleküller üzerinde veri saklama çalışmaları sonunda amacına ulaşmayı başardı. Washington Üniversitesi'ne bağlı bilim insanları tarafından ortaya atılan inanılmaz çalışma, DNA moleküllerinin tıpkı bir bilgisayar harddiski gibi kullanılmasını sağlıyor. Bu çalışma sayesinde ilerleyen günlerde genetik moleküllerimiz yeni nesil veri merkezleri haline gelebilir.

Çalışmanın başında yer alan Luis Cezze ve ekibi, yaptıkları deneylerde DNA sarmallarına iki fotoğraf yerleştirmeyi başardılar ve daha sonra kayıpsız bir şekilde fotoğraflara tekrar ulaşabildiler. Adeta bir devrim gibi görülen bu çalışmanın sonucuna göre, artık terabaytlarca veri küçük bir küp şeker boyutuna kadar küçültülebilecek. Çalışmayla ilgili konuşan Cezze, amaçlarının verileri daha sağlam ve güvenilir kaynaklara emanet etmek olduğunu da belirtti. Günümüzde kullandığımız en kaliteli bellekler 10-15 yıl sağlam kalabiliyorken, DNA üzerine kayıt edilen verilen yüzyıllarca saklanabilecek.

Şu an çok yeni ve pahalı bir yöntem olan DNA'ya veri saklama işlemi ilerleyen günlerde çok daha işlevsel hale gelebilir.

Çok Yakında Herkes Kendi Uydusunu Uzaya Fırlatabilecek

Yapay Zeka 3D Yazıcıdan Mükemmel Bir Rembrandt Tablosu Ortaya Çıkardı


YORUMLAR