DNA ‘Robotları’ Kanımızdaki Molekülleri Sıralayacak

DNA ‘Robotları’ Kanımızdaki Molekülleri Sıralayacak

Robotlar hayatımızdaki birçok şeyi düzene sokmamızda yardımcı oluyor. Peki, daha küçük ölçekteki işleri dahi halledebilselerdi güzel olmaz mıydı? Mesela kanımızdaki molekülleri sıralayıp kategorize eden bir robot oldukça işimize yarayabilirdi. Araştırmacılar, bunun çok yakında olabileceğini söylüyorlar.

Evinizi düzenli tutmanıza yardımcı olabilecek bir robot düşünün: etrafınızda dönen, çorapları çamaşır makinesine, kirli bardaklarınızı da bulaşık makinesine yerleştiren pratik bir yardımcı. Bahsettiğim şey hala bilimkurgu malzemesi olabiliyorken, Caltech bilim insanları Nanoscale'de benzer görevleri yerine getirebilen özerk bir moleküler makine geliştirdiler.

Tek bir DNA dizisinden yapılan bu 'robot', özerk olarak bir yüzey etrafında hareket ediyor ve belirli molekülleri alıp belirlenmiş noktalarda bırakabiliyor.

Araştırmacılar, robotun aslında bir makine olmadığını, fakat makine gibi işlediğini söylüyor. Her bölüm, otomatik olarak belirli bir görevi yerine getiren bir nükleotit topluluğu olarak çalışıyor.

Robot, DNA'da spesifik reaksiyonlar üreten, sıkıştırma (birleştirme) veya açma (bölme) gibi nükleotidleri seçiyor. Araştırmacılar, bu eylemlerin boyutu için ne kadar enerji harcanacağını tahmin ettiği gibi, botun ne kadar hızlı hareket ettiğini özelleştirebiliyorlar.

DNA robotları, şuan için yalnızca nano boyutta bir devre kartı üzerinde hareket ediyorlar. Bu işlem, robotun her adımda rastgele bir yönde hareket etmesi ile devam ediyor. Bununla birlikte, robotun yüzeyin her köşesini taraması bir gün sürebilir. Ancak, uzun vadede bu genetik otomatlar, tıpta ve diğer alanlarda çok önemli bir rol oynayabilirler.

Ekip, kan dolaşımımızdaki molekülleri sayacak nanorobotlar öngörüyor. Araştırmacılar, bu nanorobotların molekülleri sıralayarak çevreye bile yardımcı olabileceğini ifade ediyorlar. Kısacası yakın bir zamanda, gözle görülmez mikroskobik yardımcılara sahip olabiliriz.

Kanser Dokusunu Saniyeler İçerisinde Keşfeden ''Kalem'' Geliştirildi

Cilt Kanseri Teşhisinde Yapay Zeka Teknolojisi

YORUMLAR