Dokunma Hissini Algılayan Yapay Deri Geliştirildi

Dokunma Hissini Algılayan Yapay Deri Geliştirildi

Standford Üniversitesi mühendisleri tarafından insan derisi gibi basınca duyarlı hareket edebilen sensör geliştirildi. Bu sensör ile yapay deriler yapabilmek mümkün olacak.

Stanford Üniversitesi bünyesinde bulunan bilim insanları tarafından uzun yılllardır devam eden yapay uzuvlara dokunma hissi kazandırma projesi sonunda başarılı oldu. Xerox PARC'ın basılı elektronik teknolojisini ve yaklaşımını kullanarak başarıya ulaşan bilim insanları bu keşif sayesinde yapay organlara dokunma hissi kazandırılmasının da yolunu açtı. Elektronik deri olarak adlandırılan bu projede obje üzerine uygulanan basınç doğal deridekiyle aynı olacak şekilde kişiye dokunma hissi kazandıracak.

17 kişilik bir ekip tarafından yürütülen proje Dünya'da bir ilk olarak ifade ediliyor. Çift katmanlı plastik malzemeden oluşan derinin üst katmanı hissetme mekanizmasını yürütüyor. Bir alt katman ise alınan sinyallerin iletilmesini ve sinir hücreleriyle uyumlu biyokimyasal uyarıcılara çevirme işlevini yükleniyor. Tüm bu yapının basıncı algılayan bir sensöre dönüşmesi için ise milyarlarca karbon nano tüp ile sağlanıyor. Devrenin esnek olması için kullanılan basılı elektronik devre teknoloji ise sensörler için kritik önem taşıyor. 

10 yılın sonunda hedeflerine ulaşan ekip hedeflerini yükselterek sıcaklığı da hissedebilen bir deri üretmek için çalışmalara başlayacağını ifade ediyor.

Bilgisayarınızın Kamerasını Kullanarak Youtube'a Video Yükleme Dönemi Kapandı!

YORUMLAR