Dolar İpin Ucunu Kaçırınca Sudan Akıllı Telefona Kadar Her Şeye Zam Yolda

Dolar İpin Ucunu Kaçırınca Sudan Akıllı Telefona Kadar Her Şeye Zam Yolda

2016 yılında Dolar kuru yüzde 16 kadar değer kazandı. Bu noktada geleneksel her ürün geleneksel “zamlanma” tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Asgari ürete gelecek olan zam oranı 100 TL’yi geçmeyecek ama özellikle ithal ürünler tüketicilerin belini bükecek.

Doların ateşi çıkınca, ithal ürünler başta olmak üzere birçok ürüne en az yüzde 10-15 kur zammı gelecek. Şu anda alışveriş sitelerinde gördüğünüz elektronik ev eşyalarının ve teknolojik cihazların fiyat etiketlerine yüzde 10 ile 15 arası bir bedel ekleyerek bütçe yapmaya başlayabilirsiniz. Tabii bu en iyimser tahmin.

Dolar kurunun 3.40’a çıkmasıyla yeni yıla girmeden iğneden ipliğe kadar birçok ürüne fahiş oranlarda zamlar gelecek. Tüketiciler olarak bunu bir sürpriz olarak değerlendirmiyoruz elbette. Kur değer artışlarında Türkiye’nin makus talihi bu maalesef.

Hangi ürünler zamlanacak

2017 Ocak ayından itibaren alıştığımız fiyatları unutacağız. Başta cep telefonları, bilgisayarlar, beyaz eşya, akaryakıt ürünlerine zam gelecek. Hemen arkasından benzine yapılan yeni zamlarla litre fiyatı 5 liraya dayanacak. Bisiklet fiyatlarını kontrol etmenizde fayda var. Yeni ÖTV düzenlemesiyle beraber,  üzere ithal otomobillere de zam gelecek. Aralık ayından itibaren tüm lüks ve ihtiyaç emtialarına gelecek olan zam oranı yüzde 15-20’yi bulacak. Kiradan, elektriğe, akıllı telefonlara, beyaz eşyaya ve en önemlisi suya ve ekmeğe kadar her şeye zam beklenirken asgari ücretin sadece 100 TL’ye kadar zamlanacağını da hatırlatalım.

Doların Yükselişi Elektronik Cihazlara Yüzde 10 Zam Getirecek

YORUMLAR