Drone Kullanarak Hırsızları Yakalattılar!

Drone Kullanarak Hırsızları Yakalattılar!

Son dönemlerde bir hayli popüler olan dronelar ilginç bir hırsızlık olayının faillerinin bulunmasını sağladı. İnsansız hava araçlarının daha önceden hukuki olarak çeşitli problemler oluşturduğuna şahit olmuştuk. Hatta ülkemizde insansız hava aracı uçurulması izne bağlanmış, birkaç gün önce de İstanbul üzerinde İHA uçurmak yasaklanmıştı. Fakat bu sefer bu tür insansız hava araçları emniyet güçlerinin işini kolaylaştırarak hırsızlık olayına karışan suçluların yakalanmasında yardımcı olmuş.

Haberimize konu olan olay Amerika'da yaşanmış. Olayın kahramanı 2 gençten biri olan Chris Harris televizyonlara verdiği röportajda ailelerinin yazlık evinde tatilde olduklarını ifade ediyor. Ailenin motorlu teknesi ise evlerinin yakınındaki iskelede bağlıymış. Gençler sabah teknelerinin motor sesini duyarak uyanmışlar ve pencereden baktıklarında teknelerinin kaçırıldığına şahit olmuşlar. Bu durum üzerine paniğe kapılmadan DJI Phantom marka ve modeline sahip kameralı dronelarını kullanan gençler hırsızları yukarıdan izlemeye almışlar. Drone ile gidebildikleri kadar uzağa giden gençler maalesef hırsızların izini kaybetmiş; fakat yakaladıkları görüntüler polise hırsızların nereye gittiklerini bulabilme imkanı verilmiş. Polis, hırsızlar karaya çıkmadan iskeleye operasyon düzenleyerek hırsızları yakalamayı ve tekneyi geri almayı başarmış: 

Bu olay emniyet güçlerinin suçluları yakalamak için dronelardan faydalanabileceğini göstermesi açısından bir hayli önemli,.

Dronelar ile Alakalı Yanlış Bilinen 9 Gerçek

Facebook'un İnternet Dağıtan Güneş Enerjili İnsansız Uçağı Gökyüzüne Açıldı

YORUMLAR