Drone Sebebiyle Havalimanı Uçuşlara Kapatıldı

Drone sebebiyle havalimanı uçuşlara kapatıldı

İngiltere'nin ikinci büyük havalimanı olan Londra'daki Gatwick havalimanı yakınlarında drone uçuşu tespit edildiği için Çarşamba gecesi yani dün uçuşlar geçici olarak durdurulmuştu. Gece yarısı sabaha karşı tekrar açılan havalimanında, sabah saatlerinde tekrar drone uçuşu tespit edildiği için havalimanında uçuşlar ikinci kez geçici olarak durduruldu. Uçuşların aksaması yüzünden 760 sefer ertelenmek zorunda kaldı ve on binlerce insan mağdur oldu.

Yasa Dışı Drone Uçurmanın Cezası Ağır

İngiltere'nin Sivil Havacılık Bakanlığı tarafından olay ile ilgili yapılan açıklamada havalimanlarının 1 km çevresinde herhangi bir yasal izin alınmadan drone uçuşu yapmanın kesinlikle yasak olduğu özellikle vurgulandı. Bu kuralı ihlal eden bazı drone kullanıcıları yüzünden havalimanı Çarşamba gecesi ve bu sabah saatlerinde uçuşlara kapatılmak zorunda kaldı. İngiltere yasalarınca havalimanı yakınlarında izinsiz drone uçuşu yapmanın cezası oldukça ağır, yasa dışı drone uçuşu yapılması sebebiyle hapis cezası bile alınabiliyor. Londra polisi tarafından, yaşanan yasa dışı drone uçuşlarının kasıtlı bir şekilde yapılmış "eylem" olabileceği belirtildi ve bu olayın sorumlularının araştırılması için gerekli ekiplerin araştırmaya başladığı söylendi.

Neden drone düşürülmüyor?

Gatwick Havalimanı operasyon müdürü Chris Woodroofe, bugün yaptığı açıklamada; uçuşların durdurulduğu süre boyunca mağdur olan tüm yolculardan özür diledi ve Havalimanının drone'lardan temizlendiğinde yeniden açılacağını söyledi. İlk akla gelen, drone'lara neden ateş edilip düşürülmüyor sorusuna ise; başıboş mermilerden kaynaklanan yaralanmaların yaşanabileceğini ve polis memurlarının bunu yapmak istemediklerini söyledi.

İngiltere'de drone uçuşları konusunda yaş kısıtlaması gibi daha önceden pek çok önlem alınması planlanmıştı. Hatta Amerika'da 2015 yılından beri aktif olarak kullanılan drone kayıt sisteminin bir benzeri İngiltere'de de kullanılıyor. Fakat sistemin tamamen zorunlu olacağı tarih 2019 yılı olduğundan, şimdilik drone sahiplerini tespit etmek çok da mümkün olmuyor.