Dünya Devi, Türk Oyun Şirketinin İki Departmanını Satın Aldı

zynga

Küresel mobil oyun pazarının devlerinden biri olan Zynga, İstanbul merkezli Türk oyun şirketi Peak Games’in iki departmanını satın aldı. ABD’li oyun şirketi 100 milyon dolar karşılığında Peak Games’in kart ve okey oyunlarının yeni sahibi oldu.

Ülkemizin en büyük dijital oyun şirketlerinden biri olan Peak Games’in 100 milyon dolarlık ödemeyi nakit aldığı belirtilirken yüklü sermaye girişinin Türk oyun pazarı için önemli bir gelişme olduğu aşikar. İki oyun şirketi arasında yapılan anlaşmaya göre Peak Games’in Spades Plus, Gin Rummy Plas ve Okey oyunları artık Zynga çatısı altında olacak. Toy Blast ve Toon Blast oyunları da Peak Games’te kaldı. Peak Games ise satın alma sonucunda bağımsız bir oyun şirketi olarak yoluna devam edecek.

İki şirket arasındaki anlaşma hem Türk oyun sektörü hem de Zynga için oldukça önemli bir hamle olarak değerlendiriliyor. Böylelikle Zynga yeni CEO’su Frank Gibeau ile en büyük yatırımını yapmış oldu. Gibeau yaptığı açıklamada Peak Games’in kart oyunlarını satın almalarıyla yeni bir oyuncu kitlesine ulaşmayı başardıklarını ve bunun kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Ayrıca Peak Games’ten bir grup çalışan da artık Zynga’ya transfer olacak.

YORUMLAR