Dünya'ya Çok Benzeyen Bir Gezegen Keşfedildi

Dünya'ya Çok Benzeyen Bir Gezegen Keşfedildi

Bilim insanları, yaşanabilir gezegenler bulduklarını iddia ettiler. Yapılan keşiflerde, gezegenlerde sıvı halde su bulunmasının yanı sıra, Güneş'e olan konumlarının yaşamı destekleyebilecek mesafede olduğu ifade edildi.

Dünya dışında insan yaşamı için uygun gezegenlerin olup olmadığı, yıllardır süregelen bir tartışma. Bilim insanlarının yaptığı son çalışma, evrenin sınırlarını genişletebilir. Kepler uzay aracı tarafından yapılan gözlemler yaşanabilir bir bölge barındıran yıldızların her beş yıldızdan birisi olduğunu gösteriyor.

İlk görevini tamamlayan Kepler'in ulaştığı verilerle tam 20 gezegen keşfedildi, ancak bu gezegenlerin henüz yaşanabilir olup olmadığı doğrulanmadı. Bilim insanları bu gezegenlerle ilgili ek araştırmalar ve gözlemler gerçekleştirecek.

Bulunan 20 gezegenin, Güneş'e benzerlik gösteren yıldızları bulunuyor. Bu gezegenler arasında en uzun yörüngeli olanı 395 gün ve en az olanı ise 18 günde yıldızının etrafında dönüyor.

KOI-7923.01 ismi verilen bu gezegen, Dünya ile oldukça benzerlik gösteriyor. Bilim insanları keşfedilen 20 gezegende ciddi su kaynaklarının bulunduğunu ve önemli yaşam belirtileri gösterdiklerini kaydediyor.

Kepler tarafından bu gezegenler 4 yıl boyunca gözlendi. Uzun yörüngelere sahip olan gezegenler ise yalnızca 1 veya 2 kez gözlemlenebildiler. Bu nedenle elde edilen bu veriler Kepler’in görevinin başlama tarihinde değil şimdi açıklandı.

YORUMLAR