Dünya Yörüngesini En Çok Kirleten Ülkeler Belli Oldu

uzay çöpü 1

Dünya yörüngesinde dolaşan uyduların her birinin yaşam süreleri bulunuyor ve bu süreleri tamamladıklarında, herhangi bir işe yaramaksızın Dünya çevresinde dönmeye devam ediyorlar. Uzay çöpü olarak adlandırılan bu maddeler ciddi tehlike oluştururlarken, yapılan yeni bir çalışmayla yörüngeyi en çok kirleten ülkeler gün yüzüne çıktı.

uzay çöpü hubble

Uzun yıllardır fırlatılan uydular ve onların oluşturduğu çöplük, bilim insanlarının dikkat çektiği tehlikelerin başında geliyordu. Gezegenimizin yörüngesine gönderilen yüzlerce irili ufaklı uzay aracı ve uydunun geride bıraktığı ve Dünya'nın etrafını çevreleyen 'uzay çöplüğü' bilim dünyasının uzun süredir dikkat çektiği bir konuydu.

Bütün halinde başıboş dolaşan ya da yönetilemedikleri için birbirlerine çarparak parçalanan çöpler, halihazırda görev yapan uyduları tehdit ediyorlardı. Hatta bu çöplerden bazıları, Dünya’nın çekim gücüne kapılarak düşüyorlar ve yeryüzünde yaşayan insanlara tehdit oluşturuyorlardı. Yayınlanan yeni bir rapordaysa en çok uzay çöpü oluşturan ülkeler listelendi.

Raporda yörüngede Amerika Birleşik Devletleri yapımı 4 bin 37 adet hurda olduğu görülürken, 4 bin 35 hurdayla Rusya ikinci sırada yer aldı. Rusya’nın oluşturduğu çöplerin büyük bölümünün ise SSCB döneminde gönderilen uyduların oluşturduğu belirtildi. Üçüncü sıradaysa 334 parça çöple Fransa’nın olduğu söylendi.

uzay çöpü pam-d

Daha önce uzay çöpleri Hubble Teleskobu’nun antenine çarpmıştı. Yıllar önceyse Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın sadece 240 metre uzağına bir PAM-D füzesinin motor kasası düşmüştü. Birkaç ay önceyse Çin’in kontrolden çıkan bir uydusu Dünya’ya düşerek, hiç görülmemiş bir olayın yaşanmasına sebep olmuştu.