Dünyadaki İlk 6 nm İşlemci Sonunda Tanıtıldı

UNISOC, yaptığı basın konferansında ikinci nesil 5G yonga setinden bahsetti. Kuruluş, geçen yıl çıkardığı Tiger T7510 yonga setini Tiger T7520 ile tanıtmaya devam etti.

Geçen yıl Tiger T510’u çıkaran Çin merkezli yonga üreticisi UNISOC, Tiger T520 5G işlemcisi ile ilgili de duyuru yaptı. T520, dünyadaki ilk 6 nm işlemci olma unvanını da böylece elde etmiş oldu.

UNISOC, yaptığı basın konferansında ikinci nesil 5G yonga setinden bahsetti. Kuruluş, geçen yıl çıkardığı Tiger T7510 yonga setini Tiger T7520 ile tanıtmaya devam etti. Buna ek olarak yeni yonga, dünyanın ilk 6 nm işlemcisi olarak kayıtlara geçti.

Dünyadaki ilk 6 nm işlemci özellikleri

Gelen haberlere göre 6 nm EUV süreci üzerine oluşturulan Tiger T7520 tam 8 çekirdeğe sahip. Bunlardan 4 tanesi Cortex-A76, 4 tanesiyse Cortex-A55 serisi olan bu çekirdeklerin saat hızlarıysa henüz net değil.

Bu işlemcinin içerisinde 5G modem yer alıyor ve UNISOC’un yaptığı açıklama, bu yapı güç tüketimi bakımından modemi ayrı olan işlemcilere karşı bir üstünlük elde edilmesine katkıda bulunacak. 

NSA ve SA ağlarının yanı sıra 2G, 3G ve 4G desteği de bulunuyor ve SA ağlarında 3,25 Gbps hız elde edilebiliyor. Yongada ayrıca çift SIM çift 5G desteğiyle birlikte VoNR yüksek çözünürlüklü ses ve görüntü çağrı desteği de yer alıyor.

YORUMLAR