Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobu Çin'de Kuruldu

Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobu Çin'de Kuruldu

Evren hakkında daha fazla bilgi toplamak için inşa edilen dünyanın en büyük teleskobu FAST tamamlandı. Çin'de inşa edilen teleskopun inşası tam 5 yıl sürdü.

Yaklaşık 5 yıl önce Çin'de yapımına başlanan ve 500 metrelik mercek çapıyla dünyanın en büyük teleskobu haline gelen FAST Teleskobu sonunda bitirildi. Özel bir platform üzerinde inşa edilen teleskop için tam tamına 180 milyon dolar harcama yapıldı. 4450 adet panelin birleşimiyle meydana gelen teleskop, en yakın rakibine 200 metrelik fark atarak liderliğe de oturdu. Evrenin kökenini ve başka yaşamları araştırmak için inşa edilen teleskobun çevresi 1.6 km uzunluğunda. Öyle ki teleskobun içerisine tam olarak 30 futbol sahası sığabiliyor.

FAST Teleskobu Projesi'nin başında yer alan Nan Redong, Radyo teleskop, evrenden gelen beyaz gürültü içindeki anlamlı radyo mesajlarını dinleyen hassas bir kulağa benzetilebilir. Bu, bir fırtına sırasında ateş böceğinin çıkardığı sesi ayırt etmek gibi. İyi olan bir şey ise daha tuhaf astronomik fenomenleri keşfedebileceğiniz örnekleri gözlemleme imkanına sahip olacağız.” şeklinde açıklama yaparak FAST'ın ne kadar önemli bir teknoloji olduğuna vurgu yaptı. Kısaca FAST sayesinde uzay hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileceğiz. 

Öte yandan FAST'tan sonra en büyük teleskop konumunda Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’nde bulunan 300 metrelik teleskop yer alıyor. Ayrıca FAST'ın önümüzdeki 30 yıl boyunca lider konumda kalacağı da belirtiliyor. 

NASA Jüpiter Görevinin 360° Video Belgeselini Yayınladı

Uzaya İnsan Göndermek İçin Tasarlanan Roket Neredeyse Hazır

YORUMLAR