Dünyanın En Gelişmiş İnsansı Robotu Atlas Güncellendi

Dünyanın En Gelişmiş İnsansı Robotu Atlas Güncellendi

Amerikan araştırma kurumu DARPA, uzun süredir geliştirdiği ve oldukça yetenekli olan ATLAS adlı robotuna büyük bir güncelleme yaptı. İnsansı robotlar içerisinde fiziksel hareket kabiliyeti olarak insana en yakın robot olarak geliştirilen ATLAS,  önceki modeline göre daha güçlü bir hale geldi.

DARPA tarafından açıklanan detaylara baktığımızda, ATLAS adlı robotun sadece dizlerinden aşağısının değişmediğini diğer tüm kısımlarında güncellemeye gidildiğini görüyoruz. %75 gibi bir oranda yenilenen robot, böylelikle daha verimli çalışma alanına, daha güçlü batarya ve verimli motorlar sayesinde daha uzun batarya süresine sahip oldu. 1.88 metre uzunluğunda ve 156,6 kg ağırlığında olan robot, artık koruma halatlarına bağlı olmadan hareket edecek. Güvenli kablosuz ağ üzerinden iletişim kurulan robot tam olarak kapatılmadan, mühendis veya çalışanların elle müdahalesinin yasak olduğunu da belirtelim.

Amerikan devletinin resmi bir kurumunun, böylesine yetenekli ve fiziksel olarak insana bu kadar yakın bir robot üretmesi, şüphesiz ki terminatör filmini akıllara getiriyor. Elon Musk ve Hawking gibi kişilerin yapay zekanın tehlikelerinden dem vurduğu şu günlerde, böylesine yetenekli ve güçlü robotları görmek, yapay zekayla birleştiklerinde ne kadar güçlü olabilecekleri konusunda fikir veriyor.

YORUMLAR