Dünyanın En Güvenli Aracı ile Tanışın: Volvo XC90

Dünyanın En Güvenli Aracı ile Tanışın Volvo XC90

Araç güvenliği konusunda testler gerçekleştiren Thatcham Research laboratuvarı, İngiltere'de 2002 yılından bu yana Volvo XC90'ın karıştığı kazalarda aracın hiçbir sürücüsünün veya yolcusunun ölmediğini tespit etti.

İsveç merkezli otomotiv devi Volvo, araç güvenliğini maksimize etmek için her yıl çok ciddi paralar harcıyor. Kazaların ve yaralanmaların nasıl ve neden meydana geldiğini bulmak ve onları önlemek teknolojiden yardım alan şirket, geliştirdiği sistemlerle endüstriye öncülük ediyor.

Bağımsız laboratuvar Thatcham Research, Volvo XC90'ın yakaladığı inanılmaz istatistik sebebiyle, bu aracın bugüne kadar test ettiği en güvenli araç olduğunu açıkladı. 

Volvo XC90

"2020 yılına kadar hiç kimsenin yeni bir Volvo otomobilin içinde ölmeyeceği ya da yaralanmayacağı" yönündeki vizyonuna bir adım daha yaklaşan Volvo, bu başarısını sürücüyü yoldaki tehlikeler hakkında uyaran kamera ve radar sistemine borçlu. 

Otonom Acil Fren (AEB) adı verilen teknoloji, sezgisel bir uyarı stratejisi ve fren destek sistemi ile başka bir araç, yaya veya motosikletle çarpışma riskinin yüksek olduğu durumlarda sürücüye yardımcı oluyor. Eğer bir çarpışma neredeyse kaçınılmazsa, sürücü yakın tehdide tepki vermekte başarısız olduğunda, sistem otonom frenlemeyi sağlıyor.

Lazerler, kameralar veya radar kullanan AEB teknolojisini emniyet kemerinden bu yana en önemli gelişme olarak gören Thatcham Research, sistemin önümüzdeki 10 yılda İngiltere'de bin 100 hayat kurtarmasının mümkün olduğunu belirtiyor.

Volvo XC90 en güvenli araç

Thatcham'ın araştırma direktörü Matthew Avery, AEB sistemlerinin araçların öndeki araca arkadan çarpmasını engellediğini söylerken,"AEB'nin kaza sıklığını azalttığından şüphemiz yok. Teknoloji geliştikçe daha fazla kazayı da engelleyecektir" ifadelerini kullandı.

Moneysupermarket.com sitesinin sigorta uzmanı Kevin Pratt, AEB sistemlerinin araç kaskosu fiyatlarını düşürmesinin de mümkün olduğunu söylüyor. Pratt, "Eğer insan hatası miktarını azaltabilirseniz kazaları ve sigorta şirketlerinin ödemelerini de azaltırsanız, bu da kasko primlerinde indirime yol açmalı" diyor.

Volvo XC90 AEB

Otomotiv gazetecisi Maria McCarthy bu teknolojiyi desteklediğini ancak sürücülerin bu sisteme güvenip dikkatlerini yoldan ayırmamaları gerektiği konusunda önemli bir uyarı da bulunuyor.

İsveçli şirket, 2020 yılına kadar kimsenin yeni bir Volvo otomobilinde ölmemesi ya da ciddi şekilde yaralanmaması için hiçbir şekilde kaza yapmayacak otomobiller tasarlamayı hedefliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, her yıl trafik kazalarında 1.2 milyon kişi hayatını kaybederken, 50 milyondan fazla kişi ise yaralanıyor.