Dyson, Elektrikli Otomobilini Singapur’da Üretecek

Dyson, Elektrikli Otomobilini Singapur’da Üretecek

Premium elektronik cihazlarıyla tanınan İngiliz şirketi Dyson, elektrikli otomobil piyasasına girmeye hazırlanıyor. Şirket, ilk otomobil fabrikasını 2020 yılında tamamlanmak üzere Singapur’da inşa edecek.

Dyson'ın kurucusu James Dyson, 2017 yılında yaptığı açıklamayla otomotiv sektörüne gireceklerini duyurmuştu. Dyson, üretecekleri otomobilin mevcut elektrikli araçlardan farklı bir çizgide olacağını söyleyerek beklentileri bir hayli yükselmişti.

İngiliz şirketin iki farklı elektrikli araç üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bir tanesi gelişmiş özelliklere sahip üst segment bir otomobilken, diğeri ise daha geniş kitlelere hitap edecek bir araç olacak. Dyson’ın, bu plan için gözden çıkardığı yatırım bedeli ise tam 2 milyar sterlin.

Elektrikli otomotiv piyasasına girmek Dyson için sıradışı bir adım gibi görünebilir, ancak batarya teknolojisi ve dijital motorlar olmak üzere elektrikli araçların temel bileşenlerini oluşturan birçok şey şirketin CV’sinde mevcut konumda. Nitekim Dyson’ın ürettiği elektronik cihazları premium kategorisine sokan da sahip oldukları üstün mekanik aksanları.

dyson elektrikli araç

Şirket ayrıca, İngiltere’de eski bir askeri havalimanı olan RAF Hullavington’ta elektrikli otomobili için bir test pisti ve Ar-Ge merkezi oluşturmayı planlıyor. 

Dyson's'ın CEO'su Jim Rowan, çalışanlarına gönderdiği e-postada, Singapur’daki yeni üretim tesisindeki inşaatın aralık ayında başlayacağını söyledi. Rowan, ülkenin büyük pazarlara erişimini, kalifiyeli iş gücünü ve tedarik zincirleri ile kapsamlı bağlantılarını Singapur’un seçilme nedenleri olarak gösterdi.

Şirketin zaten Singapur’da elektrikli motorlarını ürettiği bir fabrikası ve yapay zekaya odaklanan bir Ar-Ge laboratuvarı bulunuyor. Japonya ile serbest ticaret anlaşmasına sahip olan Singapur, elektrikli otomobiller için dünyanın en büyük pazarı olan Çin ile de önemli ilişkiler kuruyor.

Dyson’ın dev markalara rakip olacak elektrikli otomobili 2021 yılında yollarda olacak.