EA, Bulut Oyun Servisi GameFly'ı Satın Aldı

GameFly EA

Oyun sektörünün en büyük yayıncılarından bir tanesi olan Electronic Arts, bulut sunucular üzerinden oyun hizmeti sunan GameFly’ı satın aldığını duyurdu. Satın alma sonrasında GameFly’ın kurucu ekibinin tamamen EA’e katıldıkları söylendi.

GameFly EA Para

GameFly, 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde oyun kiralama şirketi olarak kurulmuştu. Bilgisayar ve konsol platformları için oyun kiralama hizmeti veren GameFly, İsrailli bir grup geliştiricinin desteğiyle işlerini bulut sunuculara taşımıştı. Böylece sisteme üye olan oyuncular, oyunları indirmeden, sunucuya bağlanmak suretiyle oynayabiliyorlar ve oyunları kiralama sistemiyle satın aldıkları için daha düşük ücretler ödeyerek, istedikleri oyunu deneyimleyebiliyorlardı.  

Electronic Arts’ın GameFly ile yaptığı anlaşmanın detayları açıklanmazken, EA’in GameFly’ın oyun servisini satın almadığı, sadece servisin altına yatan teknolojiyi ve sistemi geliştiren ekibi kendi bünyesine dâhil ettiği belirtildi. Yapılan oldukça ilginç anlaşmanın sebebiyse EA’in kendi GameFly sistemini kurmak istemesi olarak gösterildi. EA, yeni teknolojisi ve ekibiyle birlikte Netflix benzeri oyun yayın platformu kurmak için en ciddi adımı atmış oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Electronic Arts Baş Teknoloji Sorumlusu Ken Mosssaid, “Bulut sunucudan oyun oynama sistemi, daha fazla oyuncuya her yerden oyun deneyimi yaşayabilme imkanı sunan, heyecan verici yeni bir sınırdır. Bu yetenekli ekibin uzmanlığı EA’e getirmekten heyecan duyuyoruz; çünkü oyunlarla oyun oynamanın geleceğini yenilemek ve genişletmek istiyoruz” dedi.