Ekonomik LED Ampüller Körlüğe Neden Olabilir

Ekonomik LED Ampüller Körlüğe Neden Olabilir

İspanyol araştırmacıların yürüttüğü bir çalışma ekonomik olmalarıyla öne çıkan LED lambaların insan sağlığına kötü etkilerinin olabileceğini ortaya koydu. Led ışık yayan ampüller standart ampüllere göre %85 daha az elektrik harcamaktalar. Enerji tasarrufu açısından öne çıkan bu aydınlatma yöntemi daha da uzun süre kullanılabilmekte. Standart bir LED lamba ortalama 10 sene kullanım ömrüne sahip. Çevre ve enerji tasarrufu açısından oldukça yararlı olan LED teknolojisi günümüzde giderek yaygınlaşmakta.

Fakat araştırma uzun süre LED ışıklara maruz kalan retina hücrelerinin iyileştirilemez şekilde hasar gördüğünü göstermekte. Hatta ileri seviyelerde körlük riski de bulunmakta.

Günümüzde kullandığımız çoğu elektronik cihazda LED ekranların tercih edilmesi LED aydınlatmaya daha çok maruz kalmamız anlamına geliyor. Çocuk yaşlarda kullanılmaya başlayan LED cihazlar sağlık problemleri riskini de arttırıyor. Araştırmacılar insan gözünün ışığa direkt olarak bakmak için değil, ışık yardımıyla görmek için tasarlandığı uyarısında bulunuyor.

Araştırma LED ekranlara uzun süre bakmak yerine kısa aralarla gözlerimizi dinlendirmemiz gerektiğine işaret ediyor.

DVD'ler AIDS Tespiti İçin Kullanıldı

YORUMLAR