Elektrik ya da Pil Olmadan Çalışan Lamba İcad Edildi

Elektrik ya da Pil Olmadan Çalışan Lamba İcad Edildi

Londra'lı tasarımcılar Martin Riddiford ve Jim Reeves tarafından geliştirilen bu lamba yer çekimi gücüyle çalışıyor. Sadece ve sadece 5$ maliyeti olan bu lamba üzerine astığınız ağırlık torbası sayesinde 30 dakikaya kadar sizi aydınlatabiliyor. Çalıştırmaya başladıktan sonra elektrik, pil gibi hiçbir ek maliyet olmadan çalışan lamba, düşük güç tüketimli bir LED lambaya sahip. Bu lambaların sivrisinekleri çekmemesi de bahçelerde gece lambası olarak kullanılmalarını yaygınlaştırabilir.

Dünya üzerinde gelişmekte olan ülkelerde hala gazyağı ile aydınlatma sağlanıldığı ve elektrik üretiminin çevreye negatif etkileri düşünülürse böyle bir icadın çevre kirliliğinin önlenmesi konusunda yapacağı katkı paha biçilemez olabilir.

Bu icatlarını Afrika gibi kaynakların kısıtlı olduğu ülkelerde insanlarla paylaşma niyetinde olan tasarımcılar, aynı çalışmayı Hindistan için de uygulamak niyetindeler. Şu an için indiegogo isimli bağış toplama platformu üzerinden desteklere açık icat, bağışlar sayesinde daha da geliştirilebilir nitelikte.

Havadan su elde edebilen su şişesine göz atmış mıydınız?

YORUMLAR