Elon Musk 4 Bin Uyduyla Uzaydan Dünya'ya İnternet Hizmeti Verecek

Elon Musk 4 Bin Uyduyla Uzaydan Dünya'ya İnternet Hizmeti Verecek

Facebook’un güneş enerjisi ile çalışan dev drone’larını ya da Google’ın stratosferde dolaşan balonlarını unutun. Dünyanın her yerine internet hizmeti verecek olan en büyük proje Elon Musk’ın SpaceX projesinden geliyor.

BBC’nin haberine göre, SpaceX dev bir uydu ağıyla dünyanın her köşesine ulaşabilen bir internet servis ağı kurmaya hazırlanıyor. Projenin tamamı 4 bin kadar uydudan oluşuyor. Tamamlandığında dünyanın en ücra noktalarında bile internet hizmeti alabilmek mümkün olacak. Hali hazırda ABD’de JetBlue, Virgin America ve United gibi farklı şirketlerde böyle bir projenin üzerinde çalışıyorlar. Ancak SpaceX’in hizmet alanı ve projenin büyüklüğü bu firmalrın projelerinden kat kat fazla olacak.

Haber, SpaceX projesinin 4.425 kadar uyduyu birbiriyle bütünleştirerek, Dünya’nın 1108 kilometre ile 1324 kilometre yüksekliklerinde seyredecek olan dev bir internet ağı oluşturacağını anlatıyor. Görünen o ki, Elon Musk bu projeye ait tüm dokümanları Federal İletişim Kurulu (FCC) ile gerekli mercilerde paylaşarak onay almış durumda. Bu kurum ABD'nin eyaletler arası ve uluslararası radyo, televizyon, telefon, uydu ve kablo iletişimini denetleyen bağımsız bir devlet dairesi. Yani kağıt üzerinde tüm ıslak imzalar atılmış ve bürokratik engeller kalkmış diyebiliyoruz. Bu noktada 10 sene kadar kısa bir süre içerisinde dünyanın etrafındaki uyduların çoğu SpaceX’in fırlatacağı destek birimleriyle birer Wi-Fi cihazına dönüşebilecekler. 

Ünlü Teknoloji Girişimcisi Elon Musk'a Göre Bir Video Oyununda Yaşıyoruz

YORUMLAR