Elon Musk, Birleşmiş Milletler'i Katil Robotlar Hakkında Uyarıyor!

Elon Musk, Birleşmiş Milletler'i Katil Robotlar Hakkında Uyarıyor!

Her fırsatta yapay zekanın yaratabileceği tehlikelere dikkat çeken Elon Musk, dünyanın önde gelen robot ve yapay zeka uzmanlarıyla birlikte Birleşmiş Milletler'e bir mektup yazarak, öldürme yeteneğine sahip robotların yasaklanmasını istedi. Mektubu yazanlar arasında DeepMind’ın kurucusu Mustafa Süleyman da bulunuyor.

Ölümcül özellikteki otonom silahların kullanımından ve gelecekteki potansiyelinden endişe duyan 26 ülkeden 116 uzman, Birleşmiş Milletler’e yazdıkları mektupta öldürme yeteneği bulunan robotların yasaklanmasını istedi.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind’ın kurucusu Mustafa Süleyman’ın da aralarında olduğu grup, yapay zeka algoritması ile hedefleri belirleyip yok eden robot silahların insanlık için büyük bir tehlikeye yol açabileceğini ve önlem alınmazsa her şey için çok geç olabileceğini söyledi.

Yapay zekanın kötüye kullanımından endişe duyan uzmanlar, “Pandora’nın kutusu açıldıktan sonra kapatması zor olacak” diyor. Her defasında yapay zekanın tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunan Elon Musk, yapay zekayı medeniyetin gördüğü en büyük tehdit olarak nitelendiriyor.

26 ülkeden 116 uzmanın Birleşmiş Milletler’e gönderdiği mektupta yer alan ifadeler şu şekilde:

“Geliştirilmeleri durumunda otonom silahlar, savaşların daha önce eşi benzeri görülmemiş bir ölçüde, insanların kavrayabileceği hızdan kat kat daha hızlı gelişmesine yol açacaktır. Bu silahlar teröristler veya despotlar tarafından kullanılabileceği gibi hacklenmeye de müsait olacaktır. Harekete geçmek için çok zamanımız yok. Pandora’nın kutusu bir kere açıldıktan sonra onu kapatması zor olacak.”

Teknolojinin gelişmesinin insanları cephelerden uzaklaştıracağını ve insan kaybının minimize edileceğini savunan uzmanlar olsa da buna karşı çıkanlar yapay zekanın vereceği kararlarla savaşların çok daha çabuk çıkabileceğini savunuyorlar.

Birleşmiş Milletler'den Olumlu Yanıt

Öte yandan mektuba olumlu yanıt veren BM'nin Konvansiyonel Silahlar Konvansiyonu, oybirliği ile otonom silahların yasaklanmasıyla ilgili resmi tartışmaları başlatmayı kabul etti. Üye ülkelerden 19'u, öldürme yeteneğine sahip robotların yasaklanmasını destekleyeceklerini açıkladı. Birleşmiş Milletler konuyla ilgili 21 Ağustos'ta toplanmayı planlamıştı ancak son gelen haberlere göre toplantı Kasım ayına ertelendi.

Güney Kore ve İngiltere Otonom Silah Kullanmaya Başladı Bile

Öte yandan Güney Kore şirketi Samsung, ülkenin Kuzey Kore sınırına otonom bir silah yerleştirdi bile. SGR-A1 adlı sabit silah, otonom bir şekilde hedef tespit edip ateş etme yeteneğine sahip. Samsung’un yanı sıra İngiltere’deki BAE Systems’in geliştirmekte olduğu Taranis adlı insansız hava aracı da otonom özelliklere sahip. Guardian’ın ulaştığı bilgilere göre silahın gözlem yapma, ses tanıma ve el bombası fırlatma özelliği de bulunuyor.

Ünlü fizikçi Stephen Hawking de 2015 yılında Birleşmiş Milletler’e yapay zekanın yaratacağı tehlikeleri içeren bir mektup yazmıştı.

Elon Musk'ın Hiç Duymadığınız 11 Özelliği

Elon Musk Yeni Gözdesi Falcon Heavy'nin Filmini Paylaştı

Stephen Hawking'den İnsanlığa Önemli Uyarı

YORUMLAR