Elon Musk’ın Koltuğuna Medya Devinin CEO’su Geçiyor!

Elon Musk’ın Koltuğuna Medya Devinin CEO’su Geçiyor

Elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın yönetim kurulu başkanlığını yapan Elon Musk, hakkındaki dolandırıcılık iddiaları nedeniyle şirketteki görevinden istifa etmeye hazırlanıyor. Ünlü ismin koltuğuna ilk aday, 21st Century Fox CEO'su ve Tesla'nın Yönetim Kurulu üyesi James Murdoch.

Elon Musk, Ağustos ayında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Tesla’yı New York Borsası’ndan çekebileceğini ve yatırımcılara hisse başına, mevcut değerinin beşte bir daha fazlası olan 420 dolarlık ödeme yapmayı teklif edeceğini söylemişti. Musk ayrıca, Tesla hisselerinin yaklaşık yüzde 5’ine sahip olan Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun (PIF) kendisiyle 2017'den beri şirketi borsadan çekme konusunda görüştüğünü belirtmişti.

Bunun üzerine ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, manipülatif tweetler attığı gerekçesiyle Tesla’nın patronuna dava açmıştı. Davanın geri çekilmesi için komisyonla anlaşma yoluna giden Güney Afrika asıllı Amerikalı girişimci, masadaki anlaşma çerçevesinde, 45 gün içinde şirketin yönetim kurulu başkanlığını bırakacak ve 20 milyon dolar ceza ödeyecek.

New York Times 'ın haberine göre, Musk’ın koltuğu için kulislerde dolaşan en güçlü isim, dünyaca ünlü medya şirketi 21st Century Fox CEO'su ve Tesla'nın Yönetim Kurulu üyesi James Murdoch.

Haberde, şirketin yönetim kurulu ve hissedarlarının Murdoch’ı bu görev için uygun gördüğü, ancak Murdoch’ın bu görev için pek istekli olmadığı belirtildi. Murdoch'ı yönetim kurulu başkanlığına geçirmek için ikna turlarına başlayan hissedarlar, bu üst düzey yönetim değişikliğinin yakında zamanda gerçekleşeceğini umuyor.