Elon Musk, İnsanlığı Mars’a Taşıyacak Uzay Gemisini Paylaştı!

Elon Musk, İnsanlığı Mars’a Taşıyacak Uzay Gemisini Paylaştı!

SpaceX CEO’su Elon Musk, kişisel Twitter hesabından insanoğlunu Mars’a taşıyacak uzay gemisi Starship’in fotoğraflarını paylaştı. 

Musk, Kızıl Gezegen hayaline adım adım yaklaşıyor. SpaceX'in Boca Chica, Teksas'taki tesisinde inşa edilen prototip uzay gemisinin fotoğraflarını paylaşan ünlü girişimci, Starship’in 2020 yılına kadar yörüngeye ulaşma şansının yüzde 60 olduğunu söyledi .

Starship, 219 metre yüksekliğinde bir roket güçlendirici içeren Big Falcon Rocket sisteminin önemli bir parçasını oluşturuyor.

 

 

Musk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Starship uzay gemisi için teknik bir sunum yapacağını ve nisan ayı bitmeden test uçuşlarına başlamayı umduklarını söylemişti. 

SpaceX CEO’sunun yakın zamanda yaptığı en büyük değişikliklerden biri Starship'in gövdesini karbon-elyaf malzemeden, paslanmaz çelik alaşımına döndürmek olmuştu. Musk  bu nedenle uzay gemisinin “sıvı gümüş” gibi görünebileceğini söylüyor.

Gezegenler arası yolculuk yapmak amacıyla geliştirilen Starship, Mars yüzeyine toplamda 100 kişiyi taşıyabilecek şekilde tasarlandı. 

2024 yılına kadar Mars’a ilk insanlı seferini yapmak isteyen ünlü mucit, bunu başardıklarında tüm insanlık için yeni bir kapının açılacağını belirtiyor. Starship, o zamana kadar Mars’a yalnızca kargo taşıma görevleri ve uzay turistlerini Ay etrafında dolaştırmak için kullanılacak.