Elon Musk: Murdoch, Tesla’nın Yeni Başkanı Olmayacak

Elon Musk Murdoch, Tesla’nın Yeni Başkanı Olmayacak

Elon Musk, 21st Century Fox CEO'su James Murdoch’ın Tesla’nın yeni başkanı olacağı yönündeki haberleri yalanladı.

Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak Tesla’nın yönetim kurulu başkanlığını bırakacak.

Ünlü girişimcinin yerine kimin geçeceği ise henüz belirsizliğini korusa da, geçtiğimiz haftadan bu yana ortada dolaşan bir isim var: Medya devi Rupert Murdoch’ın küçük oğlu James Murdoch.

2017 yılından bu yana elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın yönetim kurulunda yer alan Murdoch, aynı zamanda 21st Century Fox’un CEO’su konumunda. Konuyla ilgili Amerikan basınında yer alan haberlere göre, şirketin yönetim kurulu ve hissedarları Murdoch’ı bu görev için en uygun aday olarak görüyor.

Tesla’nın yeni başkanı için ismi geçen diğer adaylar ise, Boeing'den Jim McNerney ve Ford Motor Company'den Alan Mulally.

 

 

Tesla’yı New York Borsası’ndan çekebileceğine dair attığı tweetler nedeniyle SEC ile davalık olan Musk, Murdoch’ın Tesla’nın yeni başkanı olacağı yönündeki haberleri yalanladı. 

Financial Times ’ın konuyla ilgili raporuna Twitter’dan kısa bir cevap veren Musk, raporun basitçe “yanlış” olduğunu belirtti.

Güney Afrika asıllı Amerikalı girişimci, SEC ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, 45 gün içinde şirketin yönetim kurulu başkanlığını bırakacak ve 20 milyon dolar ceza ödeyecek.