Elon Musk, SpaceX’in Yeni Uzay Gemisi Starship’in İlk Görüntüsünü Paylaştı

Elon Musk SpaceX Starship

SpaceX’in bir süredir yeni bir uzay gemisi üzerinde çalıştığı biliniyordu. Ancak bu yeni uzay aracının neye benzeyeceğini ve nasıl görüneceğini kimse bilmiyordu. Neyse ki Elon Musk sayesinde artık bu konuda meraklanmamıza gerek kalmadı. 

Elon Musk, Starship isimli test aracına ait ilk görüntüleri Twitter hesabından paylaştı. Musk paylaşımında, "Şu anda üretim sürecinde olan Starship test aracı tamamlandığında buradaki konsept tasarımı gibi görünecek. Ancak uzay görevlerinde kullanılacak olan Starship araçlarında elbette pencereler de bulunacak." ifadelerini kullandı.

Starship test aracının tamamlandığında nasıl görüneceğini gösteren paylaşıma bakılırsa uzay aracı, bir prototip için şaşırtıcı şekilde güzel, pırıl pırıl ve paslanmaz çelik gövdesiyle birlikte 1950’lerin bilim kurgu araçlarını andırıyor.

Starship test aracı, tamamlandığında yaklaşık 9 metrelik bir yüksekliğe sahip olacak. Test aracı, öncelikle Grasshopper adlı yörünge altı test uçuşlarında kullanılacak ve böylece aracın 2020’deki asıl yörünge görevlerine başlamadan önce hazır ve güvenilir oluşu kanıtlanacak.

Bu konsept test aracının hayata geçirilmesi için pek de fazla beklememize gerek kalmayabilir. Çünkü SpaceX, planlanandan yarım yıl önce ya da Mart-Nisan ayları civarında Starship test aracının ilk test uçuşunu gerçekleştirmeyi umuyor.