Elon Musk Uyardı! Yapay Zeka 3. Dünya Savaşı’na Neden Olabilir

Elon Musk Uyardı! Yapay Zeka 3. Dünya Savaşı’na Neden Olabilir

Yapay zekanın yol açabileceği tehlikelere karşı her fırsatta uyarılarda bulunan Elon Musk, Twitterdan yaptığı açıklamada insanlığı bir kez daha uyardı. Musk, gereken önlemler alınmazsa yapay zekanın 3. Dünya Savaşı’na neden olabileceğini belirtti.SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarından olan ünlü mucit Elon Musk, yapay zekanın insanoğlu için tehdit olduğunu bir kez daha dile getirirken, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İşte başlıyor” dedi.

Musk’ın bu ifadeyi kullanmasının bir sebebi var. Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yapay zeka alanında liderliği ele geçirecek ülkenin dünyanın hakimi olacağını söylemişti. Ayrıca Putin, Yaroslav kentinde düzenlenen ‘Geleceğe bakan Rusya’ açık dersinde yaptığı konuşma sırasında, yapay zekanın dünyaya yeni fırsatlar açmanın yanı sıra, ciddi tehditler de oluşturduğunu söylemişti.

Musk, Putin’in sözleri üzerine Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yapay zeka alanındaki liderlik yarışı büyük olasılıkla Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açar” dedi. Ünlü işadamı, bu yarışa Rusya, Çin ve son derece gelişmiş bilgisayar bilimine sahip diğer ülkelerin de katılabileceğini yazdı.

Musk ayrıca savaşı herhangi bir ülkenin lideri değil, önleyici saldırının zafer şansını artıracağı sonucuna varabilecek yapay zekanın başlatabileceğini de sözlerine ekledi.

Devletlerin teknoloji alanındaki amansız mücadelesi, insanoğlunu sıcak bir savaşın içinde bırakabilir mi? Başta Elon Musk olmak üzere çoğu insanın bu günlerde sorduğu en önemli soru bu.

Yapay zekanın hayatın her alanında kontrolsüz biçimde etkin olması ve insanoğlunun robotik teknolojiye farklı anlamlar yüklemesi bu tehlikenin büyümesine neden olabilir. Bu nedenle Elon Musk’ın uyarılarını dikkate almakta yarar var diye düşünüyoruz.

Elon Musk, Birleşmiş Milletler'i Katil Robotlar Hakkında Uyarıyor!

Elon Musk, Yeni Uzay Kıyafetlerini Tanıttı!

Elon Musk'ın Şirketi Yeni Tünelini Kazmaya Başlıyor

YORUMLAR