En Çok Oyun Oynayan Ülkeler Belli Oldu! İşte Türkiye'nin Sırası

en çok oyun oynayan ülkeler

Türkiye’nin en büyük oyun fuarlarından Gaming İstanbul Fuarı (GIST) Direktörü Cevher Eryürek, önemli açıklamalar yaptı. Eryürek, en çok oyun oynayan ülkeler sıralamasından Rusya ve Polonya’dan sonra üçüncü sırada olduğumuzu, Türkiye’de yaklaşık 31 milyon oyuncunun bulunduğunu dile getirdi.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Eryürek, “Türkiye'de 20 milyon mobil, 11 milyon PC/konsol oyuncusu var. Bunların yüzde 61’i, yani 11 milyon kişi de oyuna para harcıyor. Dünyada Rusya ve Polonya’dan sonra, oyun başında en çok vakit geçiren üçüncü ülkeyiz” dedi.

Türkiye’de genç nüfusun fazla olması sebebiyle video oyunlarına ilginin çok yüksek olduğunun altını çizen Eryürek, “Ülkemiz genç bir nüfusa sahip ve bu, oyun pazarını büyük ölçüde şekillendiriyor. Türkiye'de oyun ihracatı 2017’de yüzde 40 büyüyerek 775 milyon dolara ulaştı. Sektör 2018'i muhtemelen 1 milyar doların üzerinde ihracatla tamamlayacak. Henüz rakamlar açıklanmasa da bu öngörüyü yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

Türk oyun geliştiricilerinin son zamanlarda yakaladığı başarıları hatırlatan Cevher Eryürek, birçok oyun stüdyosunun önemli fiyatlara satılmaya başlandığını ve bunun Türk oyun sektörünün gelişmesi adına önemli olduğunu vurguladı. Eryürek sözlerine şöyle devam etti: “Bir Türk oyun şirketi olan Peak Games, elindeki oyunların bir kısmını 100 milyon dolara bir dünya devine, Zynga’ya sattı. Bu sayede Zynga gibi bir dev Türkiye’de ofis açmış oldu. Yine Zynga 2018'in Mart ayında 250 milyon dolara Gram Games adlı Türk mobil oyun şirketini de aldı. Son yıllarda Türk oyun şirketleri yüz milyonlarca dolar seviyesinde satışlara konu oldu. Bu konuda ciddi bir potansiyel var: Ekonomi Bakanlığımızın geçen yılki açıklamasına göre oyun ihracatı 2016’ya göre yüzde 40 büyümeyle 700 milyon dolara ulaştı. 2020 yılına kadar Türkiye’nin oyun ihracatında yıllık 2 milyar dolar seviyeye ulaşması bekleniyor. Bunun için gençlerin doğru yönlendirilmesi çok önemli.”