Enerjisini Çektiği Fotoğraftan Alan Kamera

Enerjisini Çektiği Fotoğraftan Alan Kamera

Columbia Üniversitesi kendi kendine enerji üretebilen, hiçbir şarj ya da bataryaya ihtiyaç duymayan bir kamera geliştirdi. Cihaz fotoğraf çekerken yüzeyden yansıyan ışığı enerjiye çevirebiliyor.

Aşağıda kameranın çektiği görüntüyü izlerken bunun eskilerden kalma bir film karesi olduğunu sanmayın. Geliştirilen prototip şimdilik telefonlarımızda kullandığımız kadar gerçek ve canlı kareler sunmaktan çok uzak.

Kameradan DLSR kalitesinde bir görüntü beklemek şu anda çok mümkün değil. Ancak cihaz hızla geliştiriliyor. Yakında daha çok bir kameraya benzeyecek ve fotoğrafçılıkta, film endüstrisinde çığır açacak. Kameranın çalışma teknolojisi, aslında güneş panellerinin çalışma sistemiyle tamamen aynı. Fotodiyotlar vasıtasıyla ışığı algılayan sensörler bu ışığı enerjiye çevirebiliyor ve çalışmasını sağlıyorlar. Kamerayı güneş enerjisi ile çalışan modellerden farklı kılan özellik, ışık kaynağının her hangi bir kaynaktan gelmesinin yeterli olması.

Yukarıda bu kamerayla örnek olan çekilen video 1.200 siyah ve 1.200 beyaz pikselden oluşuyor. Bu bile kameranın güç kaynağını çalıştırmak için yeterli bir sayı. Kameranın 2015 senesinin sonuna kadar daha kaliteli görüntüler verebileceği açıklandı. 

Panoramik Top Kamera

Farklı Tasarımıyla LytroKamera

Sony'den Yeni Giyilebilir Kamera

YORUMLAR