Erkekler Online Flörtte Kadınlardan Daha Fazla Emoji Kullanıyor

Erkekler Online Flörtte Kadınlardan Daha Fazla Emoji Kullanıyor

Online mobil tanışma uygulaması happn, emoji kullanımıyla ilgili dikkat çekici bir araştırmaya imza attı. 45 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan popüler uygulama, erkeklerin online flörtte emojileri kadınlardan daha çok kullandığını ortaya koydu.

Sosyal medyanın akıl almaz bir şekilde gelişmesi, insanların birbirleriyle iletişim kurma biçimlerini de önemli ölçüde değiştirdi. Artık duygularımızı kelimelerden çok, emojiler vasıtasıyla anlatıyoruz. 

Japon arayüz tasarımcısı Shigetaka Kurita’nın bundan yaklaşık 20 yıl önce tasarladığı emojiler artık dijital çağın vazgeçilmez iletişim aracı konumunda. Fransa merkezli tanışma uygulaması happn, kullanıcı profillerinde gerçekleştirdiği araştırmada emoji kullanımıyla alakalı ilginç sonuçlara ulaştı.

happn emoji

Popüler uygulama, kullanıcıların kendilerini profillerinde tanımlarken en çok kalp emojisini kullandıklarını belirledi. İkinci sırada ise tamam ve barış anlamında kullanılan iki parmak emoji yer alıyor. En çok kullanılan üçüncü emoji ise göz kırpan gülen yüz oldu.

Araştırmada, erkeklerin emoji kullanmayı kadınlara göre daha fazla tercih ettiği de ortaya çıktı. happn’da erkek kullanıcıların yüzde 64,30’u profillerinde emoji kullanırken, kadınlarda ise bu oran 35,7 oldu. 

Emoji kullanmayı en çok seven ülke mobil pazarın lideri Hindistan olurken, onu sırasıyla  Danimarka, Norveç, Şili ve Brezilya izledi. 2017 yılında online flörtte en konuşkan ülkeler sıralamasında üst basamaklarda yer alan Türkiye ise profilinde en çok emoji kullananlar listesine 14. sıradan girdi.