Evinizdeki Wi-Fi Radara Dönüştürüldü

Evinizdeki Wi-Fi Radara Dönüştürüldü

Bilimadamları, Wi-Fi sinyallerini görsellere dönüştürerek, bunlardan bilgi elde etmenin yollarını uzun süredir araştırıyorlardı. Daha önce yapılan birkaç denemenin ardından, Münih Teknik Üniversitesinde yapılan bir araştırma, evimizdeki modemlerin o kadar da masum olmadıklarını gösterdi.

Odanızın bir köşesinde duran modemler, gözle göremeyeceğiniz sinyalleri alıp göndererek, internet bağlantısı kurmanızı sağlıyorlar. Fakat söz konusu araştırma, modemlerin gönderdiği bu sinyallerin, evinize dair başka bilgileri de ortaya çıkarabileceğini ortaya koydu. 

Amerikan Fizik Cemiyeti tarafından hazırlanan Physics isimli dergide yayınlanan makalelerden biri, modemler tarafından gönderilen sinyallerin, başka bilgilere dönüştürülebileceğini de kanıtladı. Münih Teknik Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, normal bir modeme küçük bir anten bağlanarak, gönderilen sinyallerin toplanması sağlandı. Hareket halindeki bir anten, Wi-Fi'dan çıkan ve evdeki çeşitli engellere çarparak yansıyan sinyalleri, çeşitli matematiksel algoritmalar kullanarak toplayabiliyordu. Toplanan bu veriler ışığında, bir oda da oturan kişilerin yerleri ve sayısı tespit edilebildi. Yani bir kişi, evinizin dışına bir anten yerleştirerek, sizin haberiniz olmadan evinizin neresinde oturduğunuzu ve evde o anda kaç kişi olduğunu görebiliyordu. 

İlk defa kullanılan bu yöntemin bazı sakıncalı olduğu da belirtildi. Oldukça yavaş çalışan bu sistemde, duvarların arkasında çeşitli konisel cisimlerin olması durumunda sinyallerin düzgün alınamadığı ortaya çıktı. University Collange of Londan'dan Karl Woodbridge de Physics'e yaptığı açıklamada sistemin yavaş çalıştığını söylerken, birkaç farklı antenle daha stabil görüntülerin alınabileceğinin altını çizdi. Hatta bu sistemin bir drona'a ya da kamyonun arkasına yerleştirilerek, bir ev hakkında bilgilerin rahatça toplanabileceğini de sözlerine ekledi.

Yapılan araştırma Wi-Fi sinyallerinin evinize dair hassas bilgileri vermesi açısından oldukça önemli sonuçlar ortaya çıkarırken, böylesine teknolojilerin askeri alanda kullanılabileceğini de kanıtladı.

Evdeki Wi-Fi'ın Güvenliğini Garanti Altına Alacak 5 Yöntem

Facebook Artık Yakınımızdaki Wi-Fi Noktalarını da Buluyor

Wi-Fi Hotspot Bağlantı İsmi Uçuş Erteletti

YORUMLAR