Facebook, 2017 Gelir Raporuyla Dudak Uçuklattı

Facebook, 2017 Gelir Raporuyla Dudak Uçuklattı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un bu yılın ilk çeyreğine ait raporlarını açıkladı. Facebooknet kar ve gelirinin arttığını bir bülten olarak da yayınladı.

Facebook'tan yapılan açıklamaya göre, şirket bu yılın ilk çeyreğindeki net karını geçen yılın aynı dönemine göre, yaklaşık yüzde 76 artırarak 3,06 milyar dolar gelirle karlılığından ödün vermedi. Geçen senenin aynı döneminde Facebook, 1,74 milyar dolar net kar elde etmişti.

Geçen yılın ilk çeyreğinde hisse başına 0,6 dolar kar elde eden Facebook raporun detaylarına göre, bu yılın ilk çeyreğinde de hisse başına 1,04 dolar karı marjını yakaladı. Rapora göre, şirketin bu yılın ilk çeyreğinde geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49 yükseldi ve 8,03 milyar dolara ulaştı. Facebook, 2016'nın ilk üç ayında 5,38 milyar dolar gelir sağlamıştı.

Reklam Gelirleri Yüzde 50 Kadar Yükseldi

Facebook'un reklamlardan elde ettiği gelir de oldukça arttı. Aynı raporun detaylarında reklam gelirleri,  2016'nın ilk çeyreğinde 5,2 milyar dolarken, 2017'de aynı dönmede 7,86 milyar dolara ulaşarak yüzde 51 artış kaydetti. 2017 yılının ilk çeyrek reklam gelirlerinin yüzde 85'ini oluşturan mobil reklamların payı da geçen yılın aynı döneminde yüzde 82 olarak açıklanmıştı.

Facebook 2 Milyar Kullanıcıya Yaklaştı

Bu yılın ocak-mart döneminde, Facebook'un günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısında da artış olduğu raporda net olarak görülebiliyor. Şirketin günlük aktif kullanıcı sayısı bu yılın ilk çeyreğinde ortalama 1,28 milyar kişi olurken bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 yükseldi.

Facebook, Alışveriş Sistemini Geliştirecek 'Rewards' Özelliğini Test Ediyor

Facebook Biraz Daha Büyürse Patlayacak

YORUMLAR