Facebook Açıkladı: "Facebook Kullanmak Size Zarar Verebilir"

Sosyal medya devi Facebook yaptığı bir araştırma sonucunda Facebook'un kullanıcıların üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu itiraf etti.

Sosyal medya devi Facebook yaptığı bir araştırma sonucunda Facebook'un kullanıcıların üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu itiraf etti. Facebook'un araştırma direktörü David Ginsberg ve araştırma bilimcisi Moira Burke tarafından yapılan deneyde, denek olan öğrencilerin ruh hallerinde değişmeler olduğu gözlemlendi.

Uzun bir süredir sosyal mecranın gençler üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu söyleniyordu. Ancak Chamath Palihapitiya tarafından söylenilen sözler ile Facebook şirketi de bu konuda bir araştırmada yapma gereksinimde bulundu ve Facebook'un gerçekten de insanların ruh hallerini, psikolojilerini ve hayatlarını etkilediğini açıkladı. Perşembe günü sunulan raporda Michigan Üniversitesi öğrencileri ele alındı. Facebook'un sadece 10 dakikalık kullanımı bile insanları olumsuz etkilediği ifade edilirken yapılan açıklamada, "Sosyal medya kullanımı sırasında pasif bir şekilde sadece başkalarının gönderilerine göz atıp hiç etkileşime girmeden görülen bilgileri tüketmek gibi durumlarda insanların sosyal medyada vakit geçirmelerinin ardından kötü bir ruh haline büründüklerini belirledik." sözleri dile getirildi. Ayrıca Facebook'ta daha az etkileşime giren kişilerin zeka sağlıklarının da tehlike olduğu bildirildi.

Facebook, araştırmalarında daha fazla bilgi ekleyebilmek için Carnegie Mellon Üniversitesi'yle de çalıştı. "Facebook'ta daha fazla mesaj yazan, yorum atan ve durumları beğenen kişiler sosyal destek almaya daha uzak olduklarını gözlemledik" açıklamasını yapan sosyal medya devi, Facebook'ta etkileşime girmenin insanlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ifade etti.

Ancak tüm olumsuzluklara rağmen kullanıcılarına her zaman daha kaliteli bir Facebook sunmak isteyen ABDli şirket, sosyal medyanın potansiyel risklerine karşı ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler. 

Peki sizce sosyal medyanın kullanıcılar üzerinde olumsuz bir etkisi var mı? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.

YORUMLAR