Facebook, Android Kullanıcılarının Arama ve Mesaj Bilgilerini Toplamış

Facebook, Android Kullanıcılarının Arama ve Mesaj Bilgilerini Toplamış

Son günlerde “Cambridge Analytica” skandalı ile zor günler geçiren Facebook, içine düştüğü kaostan çıkmanın yollarını arıyor. Sosyal medya devi şimdi de, Android kullanıcılarının telefon görüşmelerinden ve yazılı mesajlarından veri toplamakla suçlanıyor.

Yaklaşık 50 milyon kullanıcısının kişisel bilgilerini, Donald Trump’ın seçim döneminde propaganda kampanyasını gerçekleştiren Cambridge Analytica’ya sattığı ortaya çıkan Facebook, başka bir skandala daha imza atmış olabilir.

ArsTechnica internet sitesinde yer alan habere göre, ABD’li şirket, Android telefon kullanıcılarının SMS ve arama geçmişi verilerini toplamakla suçlanıyor. Yeni Zelandalı Dylan McKay isimli kullanıcı, Facebook’un son birkaç yıldır bunu düzenli olarak yaptığını iddia ediyor.

 

 

Sosyal medya devinin, Android telefonlarda yer alan Messenger uygulaması ile verileri kaydettiği belirtiliyor. Facebook hesabındaki arama geçmişlerine ait aylara ve yıllara göre detaylı dökümleri paylaşan MacKay, mesajların içeriğinin kaydedilmediğini ancak kiminle iletişim kurulduğuna dair bilgilerin saklandığını söylüyor.

 

 

Kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine açıklama yapan Facebook sözcüsü, kullanıcıların Messenger uygulamasını kullanarak, bu gibi verilerin paylaşılmasına izin verdiklerini ifade etti. Uygulamanın SMS ve arama geçmişine erişmesinin son derece doğal olduğunu savunan şirket sözcüsü, “Telefonunuzdaki uygulama ve hizmetlerin en önemli özelliği size doğru kişilerle bağlantı kurmanızı sağlama konusunda yardımcı olmaktır. Bir uygulamayı telefonunuza indirdiğinizde irtibatlarınıza erişim izni veriyorsanız bunu talep ediyorsunuz demektir” ifadelerini kullandı.  

Öte yandan bu sorun yalnızca Android cihazları etkiliyor gibi gözüküyor. Çünkü iOS hiçbir zaman uygulamaların, kullanıcıların SMS ve arama geçmişlerine erişmesine izin vermiyor. 

Cambridge Analytica skandalı sebebiyle tarihinin zor günlerini geçiren Facebook, son bir hafta içinde 50 milyar dolardan fazla değer kaybı yaşadı. 400 milyon Facebook hissesine sahip olan Mark Zuckerberg’in kaybettiği para ise 7 milyar doları buluyor.

YORUMLAR