Facebook "Beğen" Tuşu Nedeniyle Davalık

Facebook "Beğen" Tuşu Nedeniyle Davalık

Sosyal medya devi Facebook, "beğen" tuşu ile ilgili bir patenti ihlal ettiği iddiasıyla dava edildi. Hollandalı bir firma tarafından patentine sahip olunduğu iddia edilen "beğen" tuşu Facebook'un en önemli özelliklerinden biri halinde. Rembrandt Social Media isimli firma "beğen" tuşunun Joannes Everardus van Der Meer isimli programcısı tarafından geliştirildiğini ve patentinin 1998'de verildiğini bildiriyor. Bu tarih Facebook'un kurulmasının 5 sene öncesine ait.

Van Der Meer'in bu patenti geliştirmekte olduğu "Surfbook" isimli sosyal medya sitesi için aldığı paylaşılan bilgiler arasında. Fakat 2004 yılında Van Der Meer'in ölümü bu projeyi yarıda bırakmış.

Firmanın hukuki temsilcisi Fish and Richardson'ın verdiği bilgilere göre Surfbook, kullanıcıların dostları ve aileleriyle bilgi paylaşmasını sağlayan, "beğen" tuşuyla bu bilgilerin onaylanmasını sağlayan bir sosyal günlüktü. Dava dosyalarında Facebook'un bu patentin varlığından haberdar olduğundan, hatta kendi uygulamalarında bu patentin sözünün geçtiğinden bahsedilmekte.

Facebook'un en bilinen özelliklerinden olan bu "beğen" tuşu 1 trilyonun üzerinde tıklanma sayısına sahip.

Facebook Arkadaşlarınızı Takip Etmeniz İçin Uygulama Geliştiriyor

YORUMLAR